Almanya’da ek bütçe kabul edildi

Almanya Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, 2023 ek bütçesine Bakanlar Heyeti tarafından onay verildiği kaydedildi.

Borç freninin aksıya alınması Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan güç kriziyle gerekçelendirilerek, Ukrayna’daki savaşın tesirlerinin Alman hükümetinin gelir ve harcamalarını kıymetli ölçüde etkilemeye devam edeceği belirtilen açıklamada, mahkeme kararının özel fonlar üzerindeki öteki tesirlerinin hala incelendiği söz edildi.

Ek bütçe ile Alman hükümeti, ülkenin bütçe açığını gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 0,35’i ile sınırlayan Anayasa’daki borç freni sistemini arka arda dördüncü yıl askıya aldı.

Alman hükümetinin daha evvel planlanan 45 milyar avro yerine artık 70,6 milyar avro civarında borç alması gerekecek.

GELECEK AY OYLANMASI BEKLENİYOR

Borç freni sisteminin dördüncü sefer askıya alınmasına Federal Meclisin onay vermesi gerekiyor. Ek bütçenin mecliste gelecek ay oylanması bekleniyor.

Almanya Anayasa Mahkemesi, 15 Ekim’de, Alman koalisyon hükümetinin Kovid-19 salgını devrinden kalma 60 milyar avroluk kullanılmamış krediyi bir iklim fonuna aktarma kararının anayasaya muhalif olduğunu kararlaştırmıştı.

Kararın akabinde Alman federal hükümeti tartışmalı bütçe konusunda güç kararlarla karşı karşıya kaldı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümeti, mahkemenin kararının akabinde 2023 ve 2024 federal bütçelerini anayasaya uygun formda hazırlamaya çalışıyordu.

Kovid-19 salgını sırasındaki acil durum nedeniyle Alman Federal Hükümeti’nin, borç alımını 60 milyar avro artırmasına rağmen Kovid-19 ve sonuçlarıyla başa çıkmak için kelam konusu krediye gereksinim duyulmadı.

Alman koalisyon hükümeti, kelam konusu krediyi ülkenin İklim ve Dönüşüm Fonu için kullanmak istemişti.

Ekonomistlere nazaran mahkemenin kararı, federal hükümeti bu yasama devrinin en büyük iktisat siyaseti sıkıntısıyla karşı karşıya bıraktı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir