Dar gelirlinin kredi kartı limite dayandı

Yüksek enflasyon ve artan faizler, masraflarını karşılamaya çalışan dar gelirli vatandaşların son deva olarak kredi kartlarına yönelmesine neden oluyor. CHP Bolu Milletvekili ve Meclis Sanayi ve Ticaret Komitesi Üyesi Türker Ateş, fakir bölümünün kredi kartlarının limite dayandığını ve taban ücretlinin bütçesinin 2 ay geriden geldiğini söyledi. Türker Ateş, haziran ayından bu yana yükselen faiz oranlarına karşın dar gelirli kesimde kredi kartı kullanımının arttığına dikkat çekerek “Mutfak alışverişini bile borçlanarak yapabilen fakirin kredi kart esareti mecburen sürüyor. Kredi kartları limite dayandı. Artan borçlar da faiz yükü nedeniyle alarm vermeye başladı” dedi.

676 MİLYAR LİRA

Ateş, Bankalararası Kart Merkezi’nin bilgilerine nazaran eylül ayında en fazla kredi kartı harcamasının market ve AVM’lerde yapıldığını, bu kapsamda vatandaşların 263 milyon defa toplam 113 milyar liralık kart kullanımı gerçekleştirdiğini belirtti. Yemek harcamaları için 106 milyon kere toplam 32 milyar liralık ve çeşitli besin alımı için 88 milyon kere toplam 45 milyar liralık kredi kartı kullanımı yapıldığını söyleyen CHP’li Ateş, eylülde toplam kredi kartı süreç adedinin 780 milyon ve fiyatının da 676 milyar lira olduğunu ekledi.

Asgari ücretlinin bütçesi 2 ay geriden geliyor

Türker Ateş, düşük limitli kredi kartlarında kullanım oranının arttığını belirterek “Gelir artışları sonrası en düşük limitli kredi kartı 25 bin TL ve altını kapsıyor. En fakir kesitin kullandığı bu kartlar limite dayanmış durumda… O denli ki bu hesapla minimum fiyatlı 2 ay içeride gözüküyor. Ödenemeyerek faize bırakılan borçlar da tekrar bu kesim için izlenen faiz siyaseti çerçevesinde dehşet yaratıyor. Borçlanarak dahi harcama yapmak güçleşiyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir