Dikkat çekici araştırma: Bilim insanları 20’li yaşlarda bekar kalmayı savunuyor

Hollandalı araştırmacılar, ebeveynlerinin konutundan çıkar çıkmaz evlenen bireylerin, genç yetişkinlik periyodunda bir müddet bekar kalanlara nazaran, hayatlarının ilerleyen yıllarında kalp kırıklığıyla baş etme konusunda daha az donanımlı olduklarını tespit etti.

Bunun, bekarların, bir ilginin sona ermesinin acısıyla ve bozulmasıyla baş etmelerine yardımcı olacak daha fazla hayat hüneri, ağ ve kaynak geliştirmesinden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorlar.

Ayrıca gençken kararlı birliktelikler kuran beşerler bağlantılarının sonsuza kadar süreceğini düşünebilirken, bir mühlet bekar olanların bu tıp varsayımlarda bulunma olasılıkları daha düşük olabilir ve hasebiyle bir bağlantı sona erdiğinde daha az incinebilirler.

UZUN VADEDE OLUMLU TESİRLERİ VAR

Hollanda Disiplinlerarası Demografi Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Lonneke Van den Berg, bekarlığın uzun vadeli olumlu tesirlerinin olduğunu öne sürüyor.

Dr. Berg, “Ancak bu, 20’li yaşlardaysanız keyifli ve sağlıklı bir ilgiyi sonlandırmanız gerektiği manasına gelmiyor” dedi.

Uzun periyodik münasebetlerde genç yetişkin bayanların mali açıdan partnerlerine daha bağımlı olma eğiliminde olduklarını ve erkeklerin konut işlerine daha az alışık olabileceğini söyleyen Dr. Berg “Bunu kendi başlarına yapabilecek donanıma sahip olmayabilirler. Bu nedenle, şayet 20’li yaşlarınızda bir ilgi içindeyseniz, ayrılmak yerine, meskendeki yükü paylaşmak yardımcı olabilir ve her iki kişinin de gelirden ve konut işlerinden sorumlu olmasını sağlayabilir” diye ekledi.

Ekip, birebir 1000 iştirakçiyi 1984’ten günümüze kadar takip eden bir Alman araştırmasının 36 yıllık datalarını inceleyerek bu sonuca vardı.

Alman Sosyo-Ekonomik Paneli (SOEP), insanlara her yıl gelir, barınma, ömür memnuniyeti ve aile hayatı hakkında sorular soran bir hane halkı araştırması olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir