Futbolda dolandırıcılık vurgunu… Seçil Erzan’dan ikinci ifade

Fon vaadiyle ortalarında Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera üzere ünlü isimlerin de olduğu çok sayıda kişiyi dolandırdığı teziyle tutuklanan özel bir bankanın şube müdürü Seçil Erzan hakkındaki soruşturma tamamlanmış, geçtiğimiz hafta birinci duruşması görülmüştü.

Seçil Erzan’ın soruşturma evresinde başsavcılığa ikinci bir söz verdiği öğrenildi.

Öte yandan Erzan’ın kimi müştekilere yatırdıkları para karşılığında verdiği el yazılı ıslak imzalı evrakların fotoğrafları ortaya çıktı.

“BANA BU İŞİ BANKA DIŞINDA YAPTIN DİYE SÖYLETTİRDİLER”

Seçil Erzan’ın soruşturma evresinde ikinci bir tabir verdiği öğrenildi.

İfadesinde Erzan, banka müdafaaları tarafından Çorlu’daki konutundan alınarak Zincirlikuyu’daki genel merkeze getirildiğini anlatarak, şöyle konuştu:

-Öncelikle konutumda çıkan not kağıtları benim tarafımdan tutulmuştur. Bu not kağıtlarını yazan meblağlar doğrudur lakin ayrıntılarını sormanız halinde teker teker açıklarım.

-Fakat şu konuları da belirtmek isterim ki bu not kağıtlarından şahsen benim yazdıklarım doğrudur. 8 Nisan Cumartesi günü Denizbank Avrupa 1 Bölge Müdürü Şermin Hanım Çorlu’daki konutuma beni görmeye geldi.

-Yanında muhafaza üzere birileri vardı. Daha doğrusu konutumun önünde 4-5 tane adamın beklediğini gördüm. Geldikleri araçlar bankanın araçlarıydı. 8 Nisan günü Çorlu’daki konutumda Sermin hanım benimle görüştükten sonra gitti.

-Bir sonraki gün 9 Nisan’da beni muhafazalar eşliğinde Zincirlikuyu’daki Denizbank Genel Müdürlüğü’ne götürdüler. Koluma serumlar takılarak bana bu işi banka dışında yaptın diye söylettirdiler.

-Bu şahıslar 8 Nisan Cumartesi günü sabahtan akşama kadar benim yanımdaydılar. Bu şahıslar bana daima ‘olayda zimmet yok, evet senin bankacılık hayatın biter tahminen fakat hayatına bir biçimde devam edersin, bu olay zimmet değil’ biçiminde kelamlar söyleyip bana baskı kurdular.

-Hatta bana o kadar düzgün davranıyorlardı ki tam olarak durumun ne olduğunu dahi anlayamamıştım.

HAKAN ATEŞ’İN ‘SEN BİZİ KORU BİZ DE SENİ KORURUZ’ DEDİĞİNİ ANLATTI

Erzan tabirinin devamında, şöyle konuştu:

-9 Nisan Pazar günü akşam saatlerinde bu sefer Hakan Ateş bankaya geldi.

-Bulunduğumuz toplantı salonuna girerek ‘kızım biz zati insanların parası vereceğiz ancak ortada bir enkaz var, kimden ne aldıysan söyle esasen bu bir zimmet değil, zimmet olsa sen yıllarca içeride çürürdün, bu sebeple de kendin banka dışında ne aldıysan onları söyle, sen bizi koru biz de seni koruruz, çabucak bir avukat tutalım, avukatını ben tutacağım, Sıhhat Sigortanı iptal etmeyelim, annenin hastalığı ile de ilgileneceğim’ dedi.

-Zaten orada bulunan herkes tıpkı kelamları söyleyip olayın zimmet olmadığını bana söylediler. Sonra birebir gün benim İstanbul Göktürk’teki ikametime beni yolladılar. O sırada Sermin Tekin de benimle birlikte geldi.

-Sermin Tekin bana konutta ayrıntılı arama yap, beni seni 3-4 saatte olsa beklerim. Bütün notlarını, kağıtlarını bana getir’ dedi.

-Ben de konutta her yeri arayıp konutta ajandamı ve notlarımı bulup Sermin Hanım’a verdim. Sonra tekrar ardından tıpkı gün beni Çorlu’ya müdafaalar eşliğinde tekrar gönderdiler”diye konuştu.

“ZORLA BENDEN SES KAYDI OLUŞTURMAMI İSTEDİ”

Birkaç gün sonra tekrar genel müdürlük binasında getirildiğini anlatan Erzan, şöyle konuştu:

-10 Nisan Pazartesi günü ben tekrar müdafaalar eşliğinde tekrar beni Zincirlikuyu’daki Genel Müdürlüğe getirdiler.

-Hem 9 Nisan Pazar günü hem de 10 Nisan Pazartesi günü Denizbank’ta benimle birlikte Sermin Tekin, Ali Murat Dizdar, Cenk İzgi, Tanju Kaya ile bir liste oluşturduk. Bu listede kimin ne kadar para verip ne kadarını geri aldığını yazdım.

-O esnada yanımda bulunan şahıslar esasen daima birileriyle irtibat halinde olup benimle konuşup durumu diğerlerine aktarıyorlardı. Ayrıyeten bilhassa şunu belirtmek isterim ki 8 Nisan Cumartesi günü Sermin Tekin Çorlu’daki konutuma yanıma geldiğinde zorla benden ses kaydı oluşturmamı istedi.

-Bana şahsi telefonunu konuşma sırasında açarak sesimi kaydetti. Benden o esnada ‘Seçil’cim ben senin uzun vakittir bu türlü sıkıntılar yaşadığını biliyordum. Keşke daha evvel söyleseydin. Sen bize yardımcı ol ki biz de sana yardımcı olalım.

-Bankada para almadığını, senin yaptığın hareketlerin bankada olmadığını söylemen gerek. Bu adamlar nasıl olur da hala bankadan para istiyorlar. Şayet sen yalnızca banka dışında bu hareketleri yaptığını söylersen bu itimadı berbata kullanma formunda olur, bankada olduğunu söylersen zimmet olur, ömrün çürür’ dedi.

-Aynı gün bankada Ali Murat Dizdar da bana “Olay muhakkak zimmet değil, sen bu olayları banka dışında yaptın, sana en uygun avukatı tutuyoruz, sana iki tavsiyem var, bir avukatın kelamından asla çıkmayacaksın, o ne derse onu yapacaksın, iki tutuklanmayacaksın ancak olur da tutuklanırsan itirazını biz yapacağız” dedi. Hatta Ali Murat bana bunları unutmamam için bir kağıda bana yazdırdı

Ortaya çıkan tabloları bankanın oluşturduğunu sav eden Seçil Erzan, şöyle konuştu:

-Bu olay itimadı berbata kullanma olursa cezası küçük lakin zimmet olursa cezası büyür. Bu ses kaydını bana karşı ellerinde sakladıklarını düşünüyorum.

-Bu ses kaydı alındığı sırada benim konutumda Nilgün Otomobilci, Gül Sanal Bayırova, akrabamız olan Sermin Eligül de yanımızda bulunuyordu. Tabloları ben yapmadım.

-Şöyle ki ben kimden ne kadar para aldıysam bunu kağıtlara not almıştım. 9 Nisan Cumartesi günü üstte isimlerini saydığım şahıslar beni alıp bankaya götürdüklerinde benim not kağıtlarımı da aldıklarını yeniden üstte söylemiştim.

-Bu kağıtları alıp sonrasında bu tabloları Sermin Tekin, Ali Murat Dizdar, Cenk İzgi, Tanju Kaya isimli şahıslar oluşturmuştur. Sonrasında da bana verdiler.

-Bende bunları alıp meskenime götürmüştüm. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 10 Nisan Pazartesi günü Çorlu’daki ikametim arandığında bankanın oluşturduğu bu tablolar ikametimde konuta geçirilmiştir.

-Yani bu tablolar aslında banka tarafından oluşturulmuş tablolardır. Bu tabloda aslında banka tam olarak şunu yapmak istiyordu; alacak ile vereceği eşitleyip borcu minimuma indirmek istediler.

EL YAZISIYLA KAĞITLARINA YAZDIĞI NOTLARLA MÜŞTEKİLERİ KANDIRDMIŞ

Müşteki Bülent Çeviker’in yüksek fon vaadiyle Seçil Erzan’a 2 milyon 185 bin dolar verdiği, Seçil Erzan’ın ise bunun karşılığında Çeviker’e el yazısıyla yazdığı ve imzaladığı banka kaşesi olmayan bir kağıt verdiği ortaya çıktı.

Vade sonunda parasını alamayan müşteki Seçil Erzan’a bunu sorduğunda Erzan yeniden el yazısı ile yazmış olduğu bir kağıdı müştekiye verdi.

Seçil Erzan, kimi müştekilere banka antetli ve kaşesi olmayan buruşuk küçük kağıtlar verdiği görüldü. Kimi kağıtların ise not kağıtlarına yazılarak verildiği görülüyor. Kağıtların kimilerinde banka kaşesi görülürken başkalarında ise yalnızca Erzan’ın ıslak imzası var. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir