Konteyner kentlerde kara kış korkusu

Yeni inşaat müsaadeleri için yüzey tahlillerinin yapıldığı ve yüklü olarak TOKİ konutlarının inşa edildiği bölgelerde yüzbinlerce depremzede ise konteynerlerde kış şartları ile gayret etmeye çalışıyor. Adıyaman bölgesinde konuştuğumuz depremzedeler son fırtınalar ile tüm konteynerlerin su aldığını belirtirken, kar ve fırtınalarla gelen mevsim değişiminde konteyner kentlerde karakış korkusu yayılmış durumda.

180 METREKAREDEN 21 METREKAREYE

Adıyaman’da konteynerde yaşayan bir depremzede geçen haftaki ağır yağış sonrası yaşadıklarını “Divan üstünde 3 kızımla 3 gün boyunca uyumak zorunda kaldık. Soba da verilmedi burada klima verildi. Adıyaman iklimi saat 4-5’ten sonra kuvvetli ayaza çeker. Dağın yamacındayız. Bütün halılarım, koltuklarım gitti” diye anlatırken birçok depremzede konteynerleri kendi imkanları ile çadırlarla sarmaya başladı.  Görüştüğümüz bir diğer depremzede ise yaz devrini korkusuz geçirdiklerini lakin yağmurla birlikte korkmaya başladıklarını belirtti. Daha evvel konut sahibi olan ve konutu yıkılan bir depremzede ise “180 metrekareden bir anda 21 metrekareye düştük. Pencereden su geliyor. 6 kişi sıkıntı oluyor yaşamak. Pencerelere silikon çekiyorlar. Çadır çektiler gece” dedi.

800 TL servis parası ödüyorlar

Geçim sıkıntısı depremzede için en büyük sorunlardan biri. Bir depremzede “Çocuklarımızı okula yollarken servis parası alıyorlar. Hani taşımalı eğitim olacaktı. Ben ayda 800 lira servis parası ödüyorum. Vilayetle de yakındaki okula yolla deniyor, o okulun kalitesi düzgün değilse neden çocuğumu makus bir okula mahkum edeyim. Okulda deneme imtihanı yapıyorlar her imtihan 10 lira istiyorlar” tabirleri ile yaşadıkları düşünceyi anlattı. Öteki taraftan aileler çocuklarını yalnız bırakamadıklarını ve her aileden bir kişinin çalışmak zorunda kaldığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir