Anadolu parsı fotokapanda

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kuşağı tehlike altındaki Anadolu parsının fotokapana yansıyan manzarasını toplumsal medya hesabından paylaştı.

Yumaklı, “Muhteşem parsımız bir defa daha fotokapanımıza poz verdi. Gökyüzü yorganın, yeryüzü yastığın, Anadolu her daim yuvan olsun. Üniversitelerimiz, uzmanlarımız ve STK’lar işbirliğinde Anadolu parsının izini sürmeye, jenerasyonunu müdafaaya devam edeceğiz” dedi.

“NESLİ EN TEHLİKEDE”

Anadolu parsı, biyoçeşitlilik açısından Türkiye’nin en kıymetli yırtıcı göğüslü tipi olduğu üzere Anadolu tarih ve kültüründe de kıymetli bir pahaya sahip. Milletlerarası Tabiat Müdafaa Birliği’ne nazaran kuşağı en tehlikede kategorisinde yer alıyor.

Anadolu parsı varlığı, son olarak 1974’te Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bir bireyi vurulduktan sonra tespit edilemedi.

Doğa Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’nün çalışması sonucu 19 Ağustos 2019’da Anadolu parsı yıllar sonra birinci defa fotokapana yansıdı.

Ardından Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğretim vazifelilerinin de dahil olduğu bir takım tarafından araştırma çalışmalarına sürat verildi.

İlk imgelerin alındığı bölgeye yakın habitatlarda yapılan çalışmalarda öteki imajlar de elde edildi. Yapılan DNA tahlili sonucunda cinsin Anadolu parsı olduğu kanıtlandı.

Çalışmalar kapsamında ‘Leopar Araştırma Birimi’ kuruldu. Bu ünite bünyesinde çalışmalar sürüyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir