Borsa ve dövizden kazanana yüzde 40 vergi yolda

AKP‘li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu yeni torba yasa teklifiyle dövizden elde edilen faiz gelirleriyle borsadan kazanılan paralara uygulanan vergi oranlarını yüzde 40’a kadar çıkarabilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yetki veriliyor. İktisat idaresi, tasarrufçuların dövize talebini kısmak için bankalara mecburî karşılıkları artırma dahil bir dizi ek yükler getirmişti. Artık direkt tasarrufçuların döviz karını budamaya yönelik ek maliyet hazırlıkları yapılıyor.

İKİNCİ MAKSATTA BORSA VAR

Torba teklifin 12’nci hususuyla yabancı para cinsinde ihraç edilen menkul değerlerden (Eurobond yahut dolarlı borçlanma senetleri) sağlanan getiriler ile bankalara döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz ve kâr hissesi gelirlerinden yüzde 40’a kadar vergi alınması konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesi öngörülüyor. Mevcut artırma yetkisi şu anda yüzde 30’la hudutlu ve vergi yükü yüzde 25’e kadar çıktı. Kanun yürürlüğe girdikten sonra yetki tam kullanılırsa Hazine’nin döviz yerine Türk Lirası borçlanma senetlerini almak ve bankalara döviz yerine TL hesabı açmak daha avantajlı hale gelecek. Torba yasa teklifiyle Cumhurbaşkanı’nın, borsada pay senedi alım satımından elde edilen yararlara uygulanan vergi oranlarını yüzde 15’e kadar artırma yetkisinin, ‘yüzde 40’a kadar’ biçiminde yükseltilmesi öngörülüyor. Bu yetki, pay senedinin ihraç tarihi, ihraç edenler, hesabın açılış tarihi ve cinsine nazaran farklı oranlarda kullanılabilecek. Vergi yetkisi hala artış değil indirim tarafında kullanılıyor.

Sporculara avantaj uzatılıyor

Başta futbolcular olmak üzere sportmenlerin elde ettiği yararlara düşük oranlı gelir vergisi uygulaması olağanda bu yılın sonunda bitiyordu. Lakin torba yasa teklifiyle bu müddet 2028 sonuna kadar 5 yıl daha uzatılıyor ve Cumhurbaşkanı’na ileride ek 5 yıl daha uzatma yetkisi veriliyor. Lig yöntemine tabi spor kısımlarında en üst ligde oynayan sportmenlerin karlarından hala yüzde 20, bir altındaki ligdeki atletlerden yüzde 10 ve öteki ligler ile lig tarzına tabi olmayanlardan yüzde 5 vergi alınıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir