Dikkat çeken rapor: Yapay zeka, çalışanların maaşlarını düşürecek

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB),  “Yapay zekanın insan emeğini yok ettiğine dair raporlar ziyadesiyle abartılmış olabilir.” başlığıyla yayımlanan araştırma raporunda, yapay zeka konusunda son gelişmelerin yeni teknolojilerin istihdama tesirine ait tartışmayı yine alevlendirdiği tabir edildi.

Yapay zekanın, tıbbi tavsiye sağlamaktan kod yazmaya kadar hem üretimde hem de hizmetlerde kullanıldığının vurgulandığı raporda, şirketlerin yapay zekaya daha fazla yatırım yapmasının halk ortasında işlerinin geleceğine ait telaşlara yol açtığına değinildi.

“BÜYÜME ÜZERİNDEKİ TESİRLERİNİN BÜYÜK KISMI ŞİMDİ GÖZLENMEDİ”

16 Avrupa ülkesinde yapay zeka takviyeli teknolojiler ile istihdam hisseleri ortasındaki irtibatın incelendiği raporda, yapay zekanın kullanıldığı bölümlerde istihdam hissesinin arttığı, düşük ve orta vasıflı işlerin büyük ölçüde etkilenmediği ve yüksek vasıflı konumların en büyük artışı kaydettiği aktarıldı.

Yapay zekanın çalışanların fiyatları üzerinde “nötr yahut hafif olumsuz etkilerinin” olduğuna ve bu tesirlerin artabileceğine dikkat çekilen raporda, “Yapay zeka takviyeli teknolojiler geliştirilmeye ve benimsenmeye devam ediyor. Bu teknolojilerin istihdam ve fiyatlar, münasebetiyle büyüme ve eşitlik üzerindeki tesirlerinin büyük kısmı şimdi gözlenmedi.” sözü kullanıldı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir