Evde bakım maaşı nasıl alınır, şartlar neler?

Evinde bakıma muhtaç olan bireyler için verilen meskende bakım parası, yakınlarına bakan birçok kişinin merak ettiği hizmetlerden biri. Meskende bakım parası almak için aranan kaideler nelerdir? Kimlere meskende bakım parası verilir? Meskende bakım parası başvurusu nasıl yapılır? İşte merak edilen sorularınız için hazırladığımız detaylı haber…

EVDE BAKIM PARASI KİMLERE VERİLİR?

Üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda konutta bakım fiyatı verilir.

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

Engelli Sıhhat Heyeti Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler.
Engelli kişinin diğerinin yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek seviyede olması yani tuvalet, beslenme muhtaçlığını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilme vb.
Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı konutta yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net minimum fiyatın 2/3’ünden az olanlar.

İSTENEN DOKÜMANLAR NELER?

Engelli Sıhhat Şurası Raporu,

Engellinin 2 adet vesikalık fotoğrafı

SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri

Anne-Baba boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.

Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ait mahkeme kararı

Tapu Sicil Müdürlüğünden Tapu Kayıt Bilgileri(Engelli ve Bakmakla Yükümlü Olan Bireylerin)
Varsa tahsil durumunu gösteren doküman sureti.

Dilekçe.(Aile ve Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğüne hitaben- Dilekçede engelliye meskende bakım hizmeti vermek istediği ve bakım fiyatından faydalanmak istediği, konutta birlikte yaşanılan bakmakla yükümlü olunan bireylerin mal ve gelir durumları) belirtilecektir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Yüzde 50’nin üzerinde pürüzü bulunan ve tek başına yaşamayıp bakıma muhtaç olan yaşlısına bakan bireylere verilen meskende bakım maaşı artırımlı olarak yatırılacak. 2023 yılının Temmuz ayı prestiji ile konutta bakım maaşı 2706’dan 3340’a yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir