İmamoğlu’ndan Göksu’ya çarpıcı seçim mesajı

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, İBB Meclisi’ne bütçeyi sunmasının akabinde oturuma 15 dakika orta verildi.

Aradan sonra bütçe görüşmeleri devam etti ve oturumun geri kalan kısmını İmamoğlu yönetti. Oturum, siyasi kümeleri ismine bütçeye ait konuşmalarla devam etti.

“SİZ TATİLDE OLACAKSINIZ”

AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu bütçe konuşmasına, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun AKP kümesine yönelik “Motivasyonu düşen ve önümüzdeki yıl da muhtemelen sıralarını boşaltacak olan arkadaşlarımızın bu bütçeyi yüzde 70’e yakın eksik bir halde dinlemelerini ikinci periyoda olan motivasyonlarının göstergesi olarak altını çiziyorum” kelamlarına atıf yaparak başladı.

Göksu “İBB Lideri konuşmasının sonunda bana pas attı, ben de gol atayım. 2024’te bu küme en güçlü formda burada olacak ancak siz çok sevdiğiniz tatilde olacaksınız” dedi.

İBB’ye merkezi bütçeden gelen paranın 12 kat arttığını ve bütçenin büyük kısmını oluşturduğunu söyleyince CHP’li meclis üyeleri Göksu’ya “İstanbul halkının parası o” diyerek reaksiyon gösterdiler.

Göksu, İBB’nin Eylül 2023 itibariyle 98.9 milyar TL kesin borcunun bulunduğunu, İETT ve İSKİ’nin borcu eklendiğinde yıl sonunda kayıtlara girecek borcun 199 milyar TL’ye çıkacağını söyledi. İdare periyodu sona erdiğinden borcun daha da artmış olacağını belirten Göksu, İmamoğlu’na “Dönemin sonunda 246.9 milyar borçlanmış olarak gideceksiniz tatile” dedi. İBB’nin ulaşım, sarsıntı, su ve etraf karnesinin sıfır olduğunu söyleyen Göksu, İmamoğlu’na sert tenkitlerde bulundu.

“İSTANBUL’UN 5 YILINI HEBA ETTİNİZ”

Göksu şunları söyledi:

*İBB’nin son bütçesini görüşüyoruz. Seçim meydanlarında verdiği kelamların yüzde 6’sını tutmuş. İBB Lideri ‘sözünde durmayanı gönderin’ demişti. Aziz İstanbullulara söylüyorum; kelamında durmayanı gönderin.

*Birinci önceliği asla İstanbul olmadı. İstanbul’u değil kendi siyasi mesleğini sıkıntı edindi. Sadece CHP’yi dizayn etmek için kongre sürecinde yani son 4 ayda İBB’ye 8 bin 643 emekçi alındı. Bunu kendi adayınız da söyledi.

*Cumhurbaşkanı adayı olmak istedi, cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olabildi. CHP Genel Lideri olmak istedi, en sonunda CHP eş genel lideri oldu lakin İBB Lideri olamadı. Seçimden birkaç saat sonra Kılıçdaroğlu ile baba-oğul münasebetinden hançer ilgisine geçti.

*CHP genel lideri kim olmuş, bana ne? Birbirinizi yemişsiniz bana ne? Beni ilgilendiren İBB’nin kaynaklarının CHP’yi dizayn etmek için kullanılmasıdır. Sizin bu kente borcunuz var, 5 yılını heba ettiniz.

*31 Mart’ta Allah’ın müsaadesiyle İstanbul halkı size hem sandıkta hem tarih önünde hesap soracak. 31 Mart  2024’te o koltukta AK Partili belediye lideri olacak ve İBB  başkanıma büyük bir uygunluk yaparak tatile göndereceğiz.

İMAMOĞLU’NDAN GÖKSU’YA: BİRKAÇ AY SONRA EMEKLİ OLACAK

Oturumu yöneten İmamoğlu Göksu’ya “Konuşmasında incitici şeyler olsa da havaya sıkılan boş tarifler olduğu için muhatap almayacağım, tenezzül edip karşılık vermeyeceğim. Makûs kelam sahibine aittir. Çok manalı kelamlar de değil. Birkaç ay sonra herhalde kendisi emekli olacak. Yolu açık olsun, o denli görünüyor.  Umutsuzluk görüyorum kendi yüzünde. Yeniden de hoş anılarla kendileri ile vedalaşmış olduk. Yolu açık olsun, muvaffakiyetler dileriz” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir