İsrail’de hükümet içinden Netanyahu’ya tehdit

Aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, X toplumsal medya platformundan yaptığı paylaşımda Gazze’ye yönelik taarruzların durdurulmasını, hükümetinin “dağılması” olarak niteledi.

Ben-Gvir paylaşımında “Savaşın (Gazze’ye saldırıların) durdurulması = hükümetin dağılması” tabirini kullandı.

PARTİSİ ÇEKİLİRSE HÜKÜMET DAĞILABİLİR

İsrail’de koalisyon hükümetini kurmak için 120 sandalyeli parlamentonun salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin takviyesini almak gerekiyor. Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetini oluşturan partilerin sandalye sayısı 64. Koalisyonda yer alan Ben-Gvir’in liderliğindeki Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) partisinin 5 milletvekili bulunuyor.

İsrail ordusu, Hamas’ın saldırısnın üzerine 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne ataklar başlatmıştı. Katar ve Mısır’ın arabulucuğunda İsrail ile Hamas ortasında varılan esir takası mutabakatı kapsamında 24 Kasım’da Gazze’deki çatışmalara 4 gün insani orta verilmişti. Görüşmeler sonrası bu insani orta 2 gün daha uzatılmıştı.

Netanyahu’nun, başkanlığını yaptığı Likud Partisi içinden kendisine darbe yapılmasından kaygı duyduğu da İsrail basınına yansımıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir