KYK toplu ödeme tarihleri açıklandı! KYK bursu ne zaman yatacak?

KYK burs ve tahsil kredisi birinci defa alacak olanlar Ekim ve Kasım ayı için toplu ödeme alacak. KYK burs ve tahsil kredisi için hesaplara yatma tarihi açıklandı.

KYK BURSU NE VAKİT YATACAK?

KYK tahsil kredisi ve burs alan yeni öğrencilere ekim ve kasım ayı ödemeleri bir ortada yapılaacak

TCKN son hanesine nazaran:

‘0’ ve ‘2’ olanlar 28.11.2023’te,
‘4’ ve ‘6’ olanlar 29.11.2023’te,
‘8’ olanlar ise 30.11.2023’te hesaplara yatacak.

KYK BURS VE TAHSİL KREDİSİ ÖLÇÜSÜ NE KADAR?

Kredi ve burs ölçüsünü lisans öğrencileri için 1250 liradan 2000 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2500 liradan 4000 liraya, doktora öğrencileri için 3750 liradan 6000 liraya yükseltildi.

12 AY BOYUNCA ÖDENİYOR

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilere sağlanan aylık burs ve kredi fiyatları her yıl tekrar belirleniyor.

Burs ödemeleri, bir eğitim yılında 12 kere yapılıyor.

Her ay başında öğlencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine nazaran burs ödemesi yapılmakta.

KYK bursu ve tahsil kredisi ödemeleri her ay T.C. kimlik numaralarının son sayısına nazaran her ayın 6 ve 10’uncu günleri ortasında yapılıyor.

KYK TAHSİL KREDİSİ NEDİR?

Yüksek tahsil gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi taraftan desteklemek, toplumsal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak gayesiyle devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının olağan tahsili mühletince verilen, mecburî hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Tahsil kredisi borcu; öğrenciye olağan tahsili müddetince verilen ölçülere Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak ölçünün ek edilmesi ile tespit edilir.

KYK BURS NEDİR?

Yüksek tahsil gören başarılı ve muhtaçlık sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Tahsil Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine Ait Kanun kararlarına nazaran karşılıksız verilen paradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir