NATO’dan Gazze çıkışı: Siviller korunmalıdır

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının oturumları ortasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazze’deki durumun toplantıda ele alındığını aktaran Stoltenberg, müttefiklerin Hamas ile İsrail ortasındaki “insani aranın” uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Stoltenberg, “Aranın daha da uzatılmasının mümkün olmasını ümit ediyorum.” dedi.

NATO’nun teşkilat olarak İsrail-Filistin sorununda faal bir rolü bulunmadığını, kimi müttefiklerin farklı formlarda müdahil olduğunu söz eden Stoltenberg, şunları kaydetti:

“NATO’dan vereceğimiz bildirilerden biri, çatışmanın daha büyük bir bölgesel çatışmaya dönüşecek halde tırmanmamasıdır. Ayrıyeten İran’a verilecek bildiri da bu istikrarsızlığı, durumu daha da tırmandırmak için kullanmaması ve kendisi ismine hareket edenlere, Hamas ve Hizbullah’a hakim olmasıdır.”

“RUSYA’NIN İŞGALİ SEBEPSİZDİR”

Stoltenberg, Gazze ve Ukrayna örnek verilerek NATO’nun tenkitlerinde dostları ve tersleri ortasında ayrım yapıp yapmadığı sorusunu yanıtlarken de şunları lisana getirdi:

“Tüm çatışmalarda memleketler arası insancıl hukuka hürmet gösterilmelidir ve siviller her vakit korunmalıdır. Bu ileti hem Gazze’deki çatışma için hem de dünyanın başka yerlerindeki tüm çatışmalar için tıpkı olmuştur. Çatışmanın biçimi ne olursa olsun memleketler arası hukuk ve milletlerarası insancıl hukuk gözetilmelidir. Gazze ve Ukrayna’daki durum ise birçok açıdan farklıdır. Ukrayna asla Rusya’ya tehdit oluşturmamıştır. Ukrayna Rusya’ya saldırmamıştır. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebepsizdir. Bu, bir öteki ülkenin işgal edilmesidir. Ukrayna’nın kendini savunma hakkı vardır.”

Stoltenberg, iki gün sürecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının birinci günkü oturumlarında ayrıyeten Ukrayna’ya verilen takviye, Çin ve Batı Balkanlar üzere mevzuların ele alındığını bildirdi.

NATO toplantısı yarın da devam edecek. NATO-Ukrayna Kurulu, dışişleri bakanları seviyesinde birinci toplantısını yarın yapacak. Kurul toplantısına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da katılacak. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir