Büyük vurgunda kim kazandı, kim kaybetti?

Bankacı Seçil Erzan’ın ‘çok karlı bâtın fon’ ismi altında kurduğu “ponzi” sistemine para yatıran futbolcu ve iş insanları ile ilgili hazırladığı kar ziyan tablosunda TL ve dolar olarak para aldığı ve ödeme yaptığı 2 başka liste iddianamenin ek klasörlerine girdi. Erzan’ın yaptığı iki listeye nazaran toplam 45 şahıstan 55 milyon 633 bin dolar aldı. Yine listeye nazaran bu paranın 45 milyon dolarını geri ödedi. Lakin Erzan kimi bireylere aldığı paranın kat kat fazlasını ödemiş. Erzan’ın listesine nazaran yüksek kar hissesi dağıtılanlar bireyler şöyle:

KAZANANLAR

■ Süleyman Aslan: 1 milyon 350 bin dolara karşılık 3 milyon 650 bin geri ödeme alarak 2 milyon 300 bin dolar kar etti. 10 milyon lira veren Aslan 14 milyon lira aldı.

■ Eski futbolcu Semih Kaya: 3 milyon 200 bin dolarına karşılık 2 milyon dolar karla 5 milyon 200 bin dolar geri aldı.

■ Çetin Burak: 1 milyon 250 bin dolar karşılığında 900 bin dolar karla 2 milyon 150 bin dolar geri aldı.

■ Çorlu Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Nuri Köşkdere: 500 bin doların karşılığında bir buçuk milyon dolar geri aldı. Karı 1 milyon dolar.

■ Umut Aslan: 1 milyon dolar verip 2 milyon dolar aldı.

■ Eski futbolcu Ayhan Akman:
1 milyon 500 bin dolar yatırıp 1 milyon 750 bin dolar karla 3 milyon 250 bin dolar geri aldı.

■ Atilla Baltaş: 2 milyon 50 bin dolar karşılığında bir milyon 190 bin dolar karla, 3 milyon 240 bin geri aldı.

■ Umut Aslan: 1 milyon dolar verip 2 milyon dolar aldı.

■ Fatih Terim: 700 bin dolar karşılığında bir buçuk milyon dolar ödeme aldı.

■ Merve Yılmaz: 50 bin dolar ziyan ederken 5 milyon 810 bin TL karşılığında 7 milyon 400 bin TL karla 13 milyon 210 bin TL geri aldı.

■ Semih Kaya’nın menajeri Fırat Özdemir:
5 milyon dolar yatırdıktan sonra 750 bin dolar karla parasını geri aldı.

■ Ali Yörük: 300 bin dolar karla parasını alırken 5 milyon TL’sine karşılık 7 buçuk milyon TL geri aldı.

KAYBEDENLER

Erzan’ın listesine nazaran en çok ziyan edenler ise şöyle:
Emre Belözoğlu: 4 milyon 200 bin dolar

Emre Çolak: 3 milyon 200 bin dolar

Arda Turan: 2 milyon 700 bin dolar

Fernando Muslera: 500 bin dolar

İbrahim Çağlar: 2 milyon 905 bin dolar

Bülent Çeviker: 2 milyon 200 bin dolar

Selçuk İnan: 1 milyon 550 bin dolar ziyan etti.

Fatih Terim’in eski avukatı o gece neler yaşandığını anlattı

Candaş Gürol, “Galatasaray topluluğunda Seçil Erzan’ı herkes tanıyordu. Önemli bir ilgimiz vardı” dedi.

Parasını geri alabilen az sayıdaki isimlerden biri olan eski futbolcu Semih Kaya’ya verilen çantada müşteki iş insanı Atilla Baltaş’a ilişkin pozisyon tespitine yarayan GPS bulundu. Kaya, çantadan GPS çıkmasını sözünde şöyle anlattı: “Bir kezinde Seçil Erzan’dan 200 bin dolar fon getirisi olduğunu bildiğim bir parayı teslim almıştım. Parayı mavi bir çanta içerisinde Levent’teki odasında teslim etti. Parayı alıp bankadaki hesabıma yatırdım. Vezneye o çantayla gitmiştim. Seçil müdür, ‘Çanta sende kalsın’ dedi. Ben de boş çantayı alıp aracıma koydum. Seyir halindeyken çantadan ses geldiğini duydum. Çantanın içini denetim ettiğimde GPS’yi gördüm. Seçil’in Levent’teki ofisine gidip bu durumun ne olduğunu sordum. Zira çantada GPS olduğunu görünce çok korktum, beni takip ettiklerini düşündüm. Seçil bana GPS’in Atilla Baltaş’a ilişkin olduğunu, eski sevgilisi olduğunu, ayrıldıklarını lakin kendisini hala takip ettirdiğini söyledi. Karakola gidip şikayetçi olacağımı söyledim. 10 dakika sonra Baltaş, Seçil’in odasına geldi. Bana çantasının çalınmasından kaygı edip GPS aygıtı koyduğunu söyledi. Çantayı Baltaş’a teslim ettim.”

GPS’yi görünce korktum

Semih Kaya

Parasını geri alabilen az sayıdaki isimlerden biri olan eski futbolcu Semih Kaya’ya verilen çantada müşteki iş insanı Atilla Baltaş’a ilişkin pozisyon tespitine yarayan GPS bulundu. Kaya, çantadan GPS çıkmasını sözünde şöyle anlattı: “Bir defasında Seçil Erzan’dan 200 bin dolar fon getirisi olduğunu bildiğim bir parayı teslim almıştım. Parayı mavi bir çanta içerisinde Levent’teki odasında teslim etti. Parayı alıp bankadaki hesabıma yatırdım. Vezneye o çantayla gitmiştim. Seçil müdür, ‘Çanta sende kalsın’ dedi. Ben de boş çantayı alıp aracıma koydum. Seyir halindeyken çantadan ses geldiğini duydum. Çantanın içini denetim ettiğimde GPS’yi gördüm. Seçil’in Levent’teki ofisine gidip bu durumun ne olduğunu sordum. Zira çantada GPS olduğunu görünce çok korktum, beni takip ettiklerini düşündüm. Seçil bana GPS’in Atilla Baltaş’a ilişkin olduğunu, eski sevgilisi olduğunu, ayrıldıklarını lakin kendisini hala takip ettirdiğini söyledi. Karakola gidip şikayetçi olacağımı söyledim. 10 dakika sonra Baltaş, Seçil’in odasına geldi. Bana çantasının çalınmasından telaş edip GPS aygıtı koyduğunu söyledi. Çantayı Baltaş’a teslim ettim.”

Erzan, Terim’in 20 milyon dolar kazandığını söyledi

Davanın müştekilerinden iş insanı İsmail İbrahim Çağlar, Seçil Erzan’ın kendisini Terim’in 20 milyon dolar kazandığını söyleyerek ikna ettiğini söyledi. T24’ün haberine nazaran Çağlar, Erzan’ın, fonu Fatih Terim Fonu olarak andığını belirtti. Çağlar, bu kelamlar üzerine çabucak o sırada Terim’i aramak istediğini lakin Erzan’ın gizli/kapalı bir fonla ilgili aranmaktan rahatsızlık duyacağını söyleyerek kendisine pürüz olduğunu sav etti. Çağlar tabirinde şöyle dedi: “Sonuç olarak, şüpheliye, yurt dışındaki şirketimin satışından kaynaklı 3 milyon dolar kadar bir paramın olduğunu, bununla fona giriş yapabileceğimi söyledim ve getirimin ne kadar olacağını sordum. Kuşkulu, eğer 3 milyon dolar yatırırsam mayıs ayında bana 3 milyon 500 bin dolar ödeme yapılabileceğini söyledi. Bu görüşmenin Denizbank A.Ş. Büyükdere Şubesi’nde şube müdürünün odasında gerçekleştiğini değerle tabir etmek isterim. Sonuç itibariyle, bu fona katılmaya karar verdim.”

Arda Turan, Erden Timur’dan aldığı borç parayı da kaptırmış

Seçil Erzan’a en fazla para kaptıran isim olan Arda Turan’ın Galatasaray Başkanvekili Erden Timur’a borçlandığı ortaya çıktı. Turan, Erzan’a toplam 13 milyon 500 bin dolar verdi. 6.4 milyon dolarını geri alan Turan, 7.5 milyon dolarını kaybetti. Halk TV’nin haberine nazaran, Erzan’a birinci olarak 3 milyon dolar veren Turan, para talepleri devam edince evvel SS Motors’un sahibi Sinan Kandemir’den 4 milyon dolar borç aldı, akabinde Eyüp Sütlüce’deki yerini 4 milyon dolara sattı. Turan bu süreçte Galatasaray Başkanvekili Erden Timur’dan da 700 bin dolar borç alıp Erzan’a teslim etti.

DenizBank’tan argümanlara cevap

DenizBank’ta şube müdürlüğü misyonunu sürdürürken dolandırıcılık yaptığı ortaya çıkan Seçil Erzan ile ilgili yargılama devam ederken banka kıymetli bir açıklama yaptı. Erzan’ın banka tarafından alıkonduğu, baskı yapıldığı ve kanıt karartıldığı argümanlarını yalanlayan DenizBank açıklamasında kamuoyunda tartışılan 20 soruya 20 cevap verdi. “Şikayetçilerin mağdur olduklarını sav ettikleri olaylar yaklaşık 1 yıl öncesine kadar gittiği halde 7 Nisan tarihine kadar hiç kimse tarafından husus ile ilgili ne bankamıza, ne BDDK’ya ne de CİMER’e talep, ihbar yahut şikayet iletilmemiştir” denilen açıklamada şu sözler yer aldı:
■ Bankamız mağdurların ismini 8 Nisan günü öğrenmiştir.

■ Rastgele bir kanıtın karartılması kelam konusu olamaz.

■ Seçil Erzan tarafından teslim alındığı tez edilen paralara, bankamız kayıtlarında rastlanılmamıştır.

■ Şikayetçiler, bankacılık açısından hiçbir mana tabir etmeyen kağıt modüllerine istedikleri manası vermektedirler.

■ Olay kapsamında, şikayetçiler tarafından mahkemeye sunulan kağıtların hiçbirisi bankacılık sisteminde üretilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir