Direnişteki işçilere jandarma müdahalesi

Şanlıurfa OSB’de bulunan Özak Tekstil’de çalışan emekçiler bağlı bulundukları sendikadan istifa edip Birleşik Dokuma Dokuma ve Deri Personelleri Sendikası’na (BİRTEK-SEN) üye oldukları için bir bayan çalışanın işten atılması ve fabrika idaresinin baskı yaptığı gerekçesiyle çalışanlar, toplu aksiyon yaptı.

Şanlıurfa Valiliği bugün yaptığı yazılı açıklamayla toplantı, hareket ve yürüyüşlerin  29.11.2023 Saat: 13.00’den 02/12/2023 Saat: 23.59’a kadar vilayet merkezi ve ilçeler dâhil olmak üzere Şanlıurfa coğrafik sonlar içerisinde yasaklandığını duyurdu.

Valiliğin açıklaması sonrası BİRTEK-SEN toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “Özak Dokumacılık işvereninin özel ‘ricası’ üzerine, fabrikadaki tehdit, sendika değiştirme baskısı ve işten atmalara karşı Özak emekçilerinin direnişini kırmak için yasak kararı aldı” tabirleri kullanıldı.

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Valiliğinin yasak kararının akabinde çalışanlar, jandarma tarafından valilik kararı münasebet gösterilerek dağılmaları tarafında uyarıldı. Dağılmak istemeyen ve hareketlerini sürdüren çalışanlara jandarma müdahale etti. Müdahale sırasında çalışanlar “Direne direne kazanacağız” sloganları attı, kimi çalışanlar gözaltına alındı.

“YAKA PAÇA GÖZALTINA ALINDIM”

Öte yandan BİRTEK-SEN Genel Lideri Mehmet Türkmen ise toplumsal medya hesabından yayınladığı görüntü ile jandarma tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Türkmen şu sözleri kullandı: “Valilik kararından sonra emekçilere bir açıklama yapmamıza bile müsaade verilmeden, jandarmanın saldırısına uğradık. Zorla yaka paça gözaltına alındım. Özak işvereninin buyruğuyla. Özak  direnişine sahip çıkın! Direne direne kazanacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir