İmamoğlu’ndan Özhaseki’ye yanıt: 16 milyon adına en üst perdeden konuşuruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, kendisi hakkında “İmamoğlu işine baksın, kentsel dönüşümü nasıl yürüteceğimi onlara mı soracağım” açıklamasında bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, “Vallahi biz, işimize bakıyoruz. Fakat işimize kulağından tutarak bakmıyoruz, göbeğine dalarak bakıyoruz. Yanlış yaparsanız, bu ülkenin bakanısınız diye size konuşmayacak değiliz. 16 milyon insan ismine en üst perdeden konuşuruz. Halkımızdan aldığımız bilgileri ve elde ettiğimiz bedelleri, size taşırız ve yüzünüze bu sözleri çatır çatır söyleriz” karşılığını verdi.

İmamoğlu, İstanbul Endüstrici ve İş İnsanı Dernekleri Federasyonu (İSİFED) tarafından düzenlenen ‘Ekonomi Tepesi’ne katıldı. Esenyurt’ta bir otelde düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını, İmamoğlu ve İSİFED Lideri Muammer Ömeroğlu yaptı. Kendisinden evvel konuşan Ömeroğlu’nun, mümkün İstanbul zelzelesinden sanayi kuruluşlarının da olumsuz etkileneceği ikazında bulunduğunu hatırlatan İmamoğlu; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, katıldığı bir TV yayınında kendisi hakkında sarf ettiği, “İmamoğlu işine baksın, kentsel dönüşümü nasıl yürüteceğimi onlara mı soracağım” kelamlarına karşılık verdi.

“HERHALDE YARANMAK İSTEDİKLERİ BİR KİŞİ YA DA BİR HEYET VAR”

İBB Lideri İmamoğlu, Bakan Özhaseki’ye cevabında şunları söyledi:

– Biz, daima ortak aklı ve bir ortada çalışabilmeyi önceleyen hisleri taşıma uğraşı içerisinde olduk. Örneğin; bu son genel seçim bittikten çabucak sonra oluşan yeni hükümetin her üyesine, İstanbul’un mevzularını görüşebilme ismine hem tebrik mektubumu hem de randevu taleplerimi yazdım. Bir kısmı karşılık verdi ve elbette kendileriyle diyalog kurduk. Her bakanın bu kentte faal, kıymetli işleri var. Bizimle iş birliği yaptığında, aslında hem İstanbul hem Türkiye kazanacak.

– Bu manada dün yeniden, seçim takvimi yaklaştığında lisanı değişen, her daim yaşadığımız bakanlıkların ya da bakanların terminolojisini takip etmeye artık başladık, diyebilirim. Zira, seçimin sıcak atmosferi birtakım arkadaşlarımızın, vazife yapan sayın bakanların kanını kaynatıyor diye düşünüyorum. Zira, herhalde yaranmak istedikleri bir kişi ya da bir heyet var. Ancak benim, açık ve net söyleyeyim yaranmak istediğim tek topluluk var; o da halkımız ve milletimiz, onlara yararlı olma gayretimiz.”

“BU İŞİN İLÇE BELEDİYESİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YA DA BAKANLIĞI OLAMAZ”

Sözlerini sürdüren İmamoğlu, şöyle devam etti:

– Zelzeleyle ilgili çok kıymetli bir sayfa açtı Sayın Lider. Burada söylemek istediğim, başından beri şu idi: Zelzelenin İstanbul’da dönüşüm öyküsü ve bu problemden, bu büyük tehditten en süratli biçimde kurtulabilme uğraşı, bütünlükçü çalışmayla mümkündür. Bu işin ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ya da bakanlığı olamaz. Hiçbirisi tek başına değil. Toplumu kendi tarafına çekip, onlarla birlikte düşünmeye, bütüncül bir seferberliği sağlamanın dışında bir tahlilin olmadığını her yerde lisana getirdim. Bugün burada bulunan sanayicilerimizle ya da öbür kesimlerle, ağır bir iş birliği platformunun organize edilmesinin kaide olduğunu, hatta bunun İstanbul’a dönük bir pilot uygulamaya ivedilikle muhtaçlık duyduğunu kendilerine birinci ziyaretimde tabir ettim.

– Çalışma kümesi oluşturuldu. Fikirlerimizi aldılar. Biz de paylaştık. Ki burada İstanbul’a dönük güçlü bir birlikteliğin, bir kurulun, bir başkanlığın varlığıyla; içine finans kesiminin, içine sanayicilerin, içine ilçe belediyeleri, büyükşehir belediyeleri, valiliğin içine alındığı; hatta sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını, finans bölümünü de içine dahil ettiği bütüncül bir yapıda tahlilleri, dermanları süratlice organize eden bir modelle, zelzeleyle uğraşta ağır bir emeğin gösterilmesinin kural olduğunu kendilerine söz ettim.

“YANLIŞ ADIMLAR ATIYORSUNUZ”

Sonrasında kendileriyle yapılan 3-4 müzakerenin akabinde, yalnızca bir yasanın çıktığını lisana getiren İmamoğlu şunları söyledi:

– Artık bu çeşit işler şöyle olur: Yasa, Meclis’e yollanmadan evvel, masa kurduğunuz insanların tekliflerini ve tenkitlerini açarsınız. Yani fikir, o vakit manalı olabilir. Siz orada fikrinizi savunursunuz ya da eleştirinizi ortaya koyarsınız. Lakin siz, birkaç sefer topla, maddeyi yap, Meclis’e yolla… Bu aslında kademe kademe o bütün katmanları yok saymak manasına gelir. Ülke idaresi bu türlü olmaz. Ülke, bu türlü yönetilmez. Bu bağlamda tenkitlerimizi getirdik ve bir ‘Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’ kuruldu, TOKİ üzere. Sayın Bakan da dün, ‘İmamoğlu işine baksın’ demiş. Ben aslında işime baktığım için sizinle daima bu manada müzakere içerisinde ya da tartışma içerisinde oluyorum. Lakin siz, işinize bu tarafıyla bu manada bakmadığınız için, ne yazık ki yanlışsız adımlar atamıyorsunuz ve yanlış adımlar atıyorsunuz.

“ASKERİ ALANLARA YÜZDE 90 LÜKS KONUT ÜRETİLİYOR

“Bakın; bugüne kadar zelzeleyle ilgili ağır bir uğraş var mıdır İstanbul’da? Vardır. Pekala ne olmuştur?” diye soran İmamoğlu şöyle devam etti:

– Sevgili dostlar, İstanbul’da yapılan kentsel dönüşüm gayreti… Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi, hükümet başka gayrı herkes kendi kulvarında… Yanlış formüller, bir kısım alanların imara açılması, lüks konutların yapılması… Rezerv alanların, askeri alanların… Bakın; 2016’da askeri alanlar, milyonlarca metrekarelik askeri alanlar için, ‘Şehir dışına taşınacak ve buralar toplumsal maksatlı, kentin tabiatına, dokusuna uyumlu toplumsal gayeli kullanılacak’ diye tanım yapıldı. Artık ne oluyor? Konuta açılıyor. Pekala toplumsal konut mu yapılıyor? Ya da kentsel dönüşüm için mi yapılıyor? Oranı söylüyorum size. Yüzde 90’a yakını lüks konut olarak imal ediliyor. Ne yararı var İstanbul’a?

“16 MİLYON İNSAN İSMİNE EN ÜST PERDEDEN KONUŞURUZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’ye yönelik kelamlarına devam eden İmamoğlu, şu tabirleri lisana getirdi:

– Artık bedelli dostlar; puanı düşük olan arkadaşlar, fakat bu halde, işte ‘İmamoğlu işine baksın…’ Vallahi biz, işimize bakıyoruz. Fakat işimize kulağından tutarak bakmıyoruz, göbeğine dalarak bakıyoruz. Yanlış yaparsanız, bu ülkenin bakanısınız diye size konuşmayacak değiliz. 16 milyon insan ismine en üst perdeden konuşuruz. Ve uygun biliyoruz ki, Cumhuriyet tarihi yüzüncü yılına gelmiştir. Cumhuriyetin temel prensibi nedir biliyor musunuz? Düzgün yönetici, haddini bilen yöneticidir; halkına hizmet eden ve haddini bilen yöneticidir. Biz, haddimizi biliyoruz. Halkımızdan aldığımız bilgileri ve elde ettiğimiz pahaları, size taşırız ve yüzünüze bu sözleri çatır çatır söyleriz. O bakımdan biz işimize bakıyoruz, fakat siz işinize bakamıyorsunuz. Onun altını çizeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir