İSO Başkanı: TL’nin fazla değerli kılınmasına da, fazla düşürülmesine de karşıyız

İstanbul Sanayi Odası (İSO) İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan, bugün düzenlenen Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuştu.

Bahçıvan, “Biz TL’nin düşmesine dönük yüksek volatilite konusunda hassasız. Bazen TL’yi gereğinden fazla pahalı kılan Merkez Bankası siyasetlerinin da Türk gerçek dalının rekabet gücünü nasıl azalttığını biliyoruz. TL’nin gereğinden fazla pahalı kılınmasına da, TL’nin kıymetinin gereğinden fazla düşürülmesine de karşıyız” dedi.

‘SON YILLARDAKİ SİYASETLER SANAYİCİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ’

Bahçıvan’ın öne çıkan açıklamaları şu biçimde:

*Son yıllarda rasyonel siyasetlerden uzaklaşan adımların yarattığı tahribatlar sanayicileri olumsuz etkiledi.

*Geçmiş devirlerden sarkan aksilikler, iş hayatımızda hala kimi açılardan varlığını koruyor.

*Yeni iktisat idaresi gerçek iktisadın temsilcileriyle ağır istişarelerde bulunarak iktisatta yeni bir dengelenme uğraşı içinde bulunuyor.

*Yüksek enflasyon devirlerinde uzun vadede çok önemli bedeller ödendiği gerçeğini kabul etmeliyiz.

*İSO olarak bizim için öngörülebilirliğin en kıymetli kurumu olarak Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve unsurlu duruşunu önemsiyoruz.

*Türkiye’nin uzun ve kısa vadeli fon sağlaması, son periyotlarda ortaya çıkan olumsuz manzara nedeniyle probleme girmişti, inanç ortamının CDS’lere düşüş olarak yansıması pahalı.

*Önümüzdeki aylarda Türkiye’ye yönelik süratli bir kaynak akışı beklemekteyiz, böylelikle gerçek kesimin finansmana erişiminde önemli düzgünleşme olacağını düşünüyorum.

*Yatırım taahhütlü kredilerin en azından belirli kesimler için de olsa uygulamaya konacak olması çok kıymetli.

*TCMB yeni idaresi yüksek enflasyonist bir süreç devraldı, bu periyodun iktisatta oluşturduğu farklı tahribatlar var; prestijli bir program ve sabra muhtaçlık olduğu konusunda mutabıkız.

*OVP’nin başarılı olması değerli, gayretin mihenk noktası enflasyonu yenmek; emtia piyasasında sakinliğin gidişata olumlu tesiri olacak.

*İhracatçı sanayicimizin en değerli iş ortağı ve finansal paydaşı olan Eximbank’ın kaslarının çok daha güçlendirilmesi gerekiyor.

*İhracatçının finansmanı önünde oluşabilecek mahzurların kaldırılması konusunda TCMB’nin destekleyici kurum olmasını bekliyoruz.

*Kalkınma Bankamızın Türkiye’nin uzun vadeli sanayi finansmanı konusunda en kıymetli kurumu haline getirilmesini savunuyoruz, amaçlanan noktaya gelmesi çok gecikti.

DÖVİZ KURLARINDAKİ GELİŞMELER

*Biz TL’nin bedelinin düşmesine dönük ve yüksek volatilite konusunda hassasız.

*Bazen TL’yi gereğinden fazla bedelli kılan Merkez Bankası siyasetlerinin da Türk gerçek kesiminin rekabet gücünü nasıl azalttığını biliyoruz.

*TL’nin gereğinden fazla kıymetli kılınmasına da, TL’nin bedelinin gereğinden fazla düşürülmesine de karşıyız.

*Umuyoruz ki fon girişlerinde sürat artacak, TCMB’nin rezerv artış siyasetiyle desteklenerek, kurdaki çok oynaklığın önüne geçebilecek dayanakların oluşmasına kaynak sağlayacak.

*Serbest piyasanın sağlıklı işlemesini engelleyen düzenlemelerin kaldırılmasını olumlu karşılıyoruz lakin ihracatçıya döviz bozdurma mecburiliği devam ediyor.

*Seçici kredi uygulamasında atılan adımlar olumlu, uzun vadeli yatırım kredileri ile ihracat kredilerinde de emsal bir paket bekliyoruz.

*TCMB Başkanı’ndan talep etmek istediğimiz en değerli mevzu bürokratların ve kesim kurumlarının birlikte çalışacağı platformların oluşmasını sağlamasıdır. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir