Yunanistan, Ege’de yine tahrik peşinde!

Yunanistan, Ege’deki 21. adamıza da el koyuyor. Yunan Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis, Ege denizinde bulunan ve Türk ana karasına 14 mil uzaklıkta olan Zürafa Adası’nın Yunanistan’a ilişkin olduğunu öne sürerek, ‘’Türkler bu adayı vaktinde ilhak etti ancak bizim egemenlik sıkıntımızdır, Yunan toprağıdır” dedi.

Giorgos Gerapetritis

Zürafa Adası, ABD’nin Dedeağaç üssünün de yakınında yer alıyor.

AMAÇ DENİZ YETKİ ALANI KAZANMAK: Zürafa, 1980’li yıllarda Yunanistan’ın denize beton döküp üzerine fener diktiği bir yapı. Toplam yüzölçümü 9 metrekare, kıyılarının uzunluğu 32 metre. Yunanistan bu yapıyı ele geçirerek deniz yetki alanlarını genişletmeyi hedefliyor.

ISSIZ VE KAYALIK

Türkiye’nin ‘’Zürafa”, Yunanistan’ın ise ‘’ Ladoxera” ismini verdiği adacık, Ege Denizi’nde Semadirek’in doğusunda ve Gökçeada’nın kuzeyinde yer alıyor. Üzerinde bir deniz feneri olan ıssız pozisyondaki adacık, Gökçeada ile Enez ortasında ve Türkiye’nin münhasır egemenlik haklarının olduğu bölgede bulunuyor.

FIR alanı içerisinde olan adacığın toplam kıyı şeridi ise 32 metreyi buluyor. Adacık, Yunanistan’ın kıta sahanlığı tezlerinden ötürü da stratejik değere sahip bulunuyor.

OLDU BİTTİ ÇABASI

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, ‘’Ege Denizi’ndeki Zürafa Adası, egemenliği Türkiye’ye ilişkin olan bir toprak modülüdür. Yunanistan Dışişleri Bakanı haddini aşan bir açıklama yaptı. Yunanistan bu adayı da, başka 20 ada üzere oldu bittiye getirmeye çalışılıyor” dedi.

Doğan Bekin

20 ADA 2 KAYALIK

Yunanistan bugüne kadar Ege Denizinde Türkiye’ye ilişkin 20 ada ve 2 kayalığa el koyarak silahlandırdı.  Bu ada ve kayalıklar şöyle: “Koyun, Hurşit, Eşek, Bulamaç, Nergizcik, Marathi, Kalonimnoz, Keçi, Sakarcılar, Limoniye, Koufonisi, Gardhouronis, Fornos, Koçbaba, Ardıççık, Ardacık, Dihia, Dionisades, Küçük Çuha, Gavdos, Venedik (kayalık) ve Plati (kayalık.)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir