17 metrekarelik ağaç ev ailenin buluşma noktası oldu

4 çocuk babası Adnan Çandır, Kovid-19 salgını nedeniyle kısıtlamaların olduğu devirde, ailesiyle ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Babalı Mahallesi’ndeki meskeninde kaldı.

Uzaktan eğitime geçilen bu süreçte İzmir’den ailesinin yanına dönen Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı öğrencisi Aytekin Çandır, dedesinin hayali ağaç konutu yapmak için harekete geçti.

Aytekin, babası İsmail ve dedesi Adnan Çandır ile meskenlerinin bahçesindeki meşe ağacına, yerden 6 metre yükseklikte, yaklaşık 17 metrekarelik ahşap mesken yaptı.

Kütüklerle alt kısmı sağlamlaştırılan, yandaki çam ağacına takviyeyle yapılan demir merdivenle çıkılan yapıya, eski vakitlere ilişkin televizyon, radyo, gaz lambası, bakır kaplar ile 2 yatak konuldu.

Çandır ailesi, 3 yıldır boş vakitlerini, balkonunda tabiat ve deniz görünümünün izlenebildiği ahşap meskende geçiriyor.

82 yaşındaki Adnan Çandır, 15-20 günde yaptıkları konutun çocukluk hayali olduğunu söyledi.

Çandır, 3 yıllık ahşap konutun çok hoş olduğunu belirterek, “Mesela yazın çıkıyoruz, oturuyoruz. Görüntüyü seyrediyoruz. Gelen giden de çıkıp seyrediyor. Fotoğraf çekiyoruz” dedi.

“Misafirlerimizi de burada ağırlıyoruz”

52 yaşındaki İsmail Çandır da bilhassa Kovid-19 sürecinde çokça vakit geçirdikleri babaevine, iş münasebetiyle artık hafta sonları geldiklerini anlattı.

Misafirleri de burada ağırladıklarını söz eden Çandır, “Hafta sonları geliyorum. Oturuyoruz, çay demliyoruz, sohbet ediyoruz. Dışarıdan merak eden arkadaşlar oluyor. Onlar geliyor, fotoğraf çektiriyorlar. Annem ile babam da burada yaz periyodunda kalıyor. Fındık, bağ ve bahçe işleri oluyor” diye konuştu.

Çandır, yapının balkonla yaklaşık 17 metrekare olduğunu kaydederek, “12 metrekare olan iç kısımda oturmak ve uzanmak için 2 yatak var. İstenirse kalınabiliyor. Serin ve çok hoş oluyor. Yaz periyodunda beton mesken sıcak oluyor. Eski eşyalara da meraklıyım. O nedenle içerisinde eski antika materyallerimiz var” bilgisini paylaştı.

Manisa’da özel bir firmada çalışan makine mühendisi oğlunun bu üslup işlere meraklı olduğunu, yapıyı da onun katkısıyla yaptıklarını aktaran Çandır, çocuğunun devrilmeye karşı eğimi ayarladığını, rüzgara karşı da olumsuzluk yaşanmadığını kelamlarına ekledi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir