Dolar/TL’de rekor serisi sürüyor

Dolar/TL yaklaşık üç aydır süregelen günlük sonlu yükseliş eğilimine devam ederek yeni tarihi tepe olan 28,9545’e kadar yükseldi. Euro/TL 31,80 düzeyinden süreç görürken gram altın 1899 düzeyinden alıcı buldu.

Dün dezenflasyonda kararlılık bildirisi veren Merkez Bankası (TCMB) TL’ye geçiş vaktinin geldiği görüşünde. Piyasalarda bugün büyüme başta olmak üzere ağır bilgi gündemi takip edilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 12.00’daki TRT canlı yayını da yatırımcılar tarafından takip edilecek.

Bugün iç data gündeminde üçüncü çeyrek büyüme dataları, Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta 500 baz puan faiz artışına gittiği Para Siyaseti Heyeti (PPK) kararının özetleri ve haftalık döviz rezervi dataları yer alıyor. Hazine önümüzdeki üç aya ait iç borçlanma programını da bugün açıklayacak.

KURDA YENİ ZİRVE

Dolar/TL, eylül ayı başından beri günlük hudutlu yükseliş içeren bir eğiliminde. Kurda yeni tepe 28,9545 düzeyinde gerçekleşti.

Öte yandan Euro/TL sabah 9.00 itibariyle 31,80 düzeyinden süreç görürken gram altın 1900 düzeyinden alıcı buldu.

TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 35,4 bedel kaybetti. Kur üzerinde kamu denetiminin gevşediği haziran ayından bugüne TL’deki bedel kaybı ise yüzde 28,44 oldu.

TCMB DEZENFLASYONDA KARARLI, TL’YE GEÇİŞ VAKTİ GELDİ

TCMB Lideri Gaye Erkan İstanbul Sanayi Odası’nda dün yaptığı konuşmada dezenflasyonda kararlı olduklarını ve TL’ye geçiş vaktinin geldiğine inandığını söyledi.

Erkan, “Biz üzerimize düşeni yaparken şu ya da bu sebeple ‘algı, kabul, itibar’ üçlüsü devreye girmiyorsa, enflasyonu daha yüksek bir maliyetle de olsa bu patikaya oturtmaya azimli ve kararlıyız” dedi.

Sanayiden “yatırımlara tartı vermelerini” isteyen Erkan “cari istikrara katkı verecek ve dolaylı tesirleri döviz kuru ve fiyat istikrarı üzerinde hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışı” hedeflediklerini de söyledi.

Küresel piyasalarda dolar, Fed’in faiz artırımlarının sonuna geldiği beklentileriyle bir yılın en keskin aylık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor. Günün ilerleyen saatlerinde Fed tarafından yakından izlenen ABD ferdî tüketim (PCE) dataları açıklanacak.

Fed’in dün yayımlanan Beige Book raporu da ABD’de ekonomik aktivitenin Ekim’in ikinci yarısından Kasım’ın ortasına olan devirde güçlü seyrettiğini, enflasyonun ise aşağı istikametli seyir izlediğini göstererek faizlerin varsayımlardan daha evvel düşürüleceği beklentilerini güçlendirdi.

Vadeli süreçler gelecek yıl 100 baz puandan fazla faiz indirimine gidileceğini ve indirimlerin Mayıs’ta başlayacağını fiyatlıyor.

Mayıs ayındaki genel seçim öncesi 700 baz puana ulaşan CDS’te alışılagelmiş siyasetlere gerçek geçişle birlikte başlayan düşüş 350 baz puanın altında devam ediyor. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir