Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Kasım ayı enflasyon beklentisi…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadiyle paralel konut doğalgaz abonelerinin 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 m3’e kadar olan doğalgaz kullanımı bütçeden karşılanıyor. Kış aylarında doğalgaz kullanımının devlet tarafından karşılanan düzeyin ötesine geçmesi sebebiyle enflasyona güçlü bir katkı vermesini bekleniyor. Seçimlerin akabinde sigaradan akaryakıta vergilerde yapılan artışın yanısıra zelzele kaynaklı artan maliyetler nedeniyle kurumlar vergisi, KDV’de artışlara gidildi. Tek seferlik ek MTV getirilirken, BSMV ve harçlar da artırıldı. Bu gelişmelerin tesiriyle TÜFE sekiz aylık düşüşten sonra Temmuzdan itibaren tekrar yükselmeye başlamış lakin Ekim ayından itibaren bu gelişmelerin tesirinin fiyatlara büsbütün yansıdığı değerlendirilmişti.

ENFLASYON ORANI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

TÜİK Kasım ayı TÜFE bilgilerini 4 Aralık’ta saat 10.00’da açıklayacak.

KASIM AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE KADAR?

Kasım ayında enflasyonun yüzde 3.9 artması, yıllık TÜFE’nin ise hudutlu artış kaydederek %63
olması bekleniyor. TÜFE Ekim 2023’te yıllık %61.36 artış göstermişti.

Reuters’ın 11 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankette Kasım ayı için yıllık enflasyon kestirimleri %61.6 ila %64.1 ortasında değişiyor. Aylık enflasyonda kestirimler %3 ila %4.6 bandında yer alırken ekonomistler besin fiyatlarının yanı sıra konutta doğalgaz kullanımının da TÜFE’ye tesir edeceğini söyledi.

TÜFE’nin Mayıs 2024’te %70-%75 bandında tepe yapacağını gösteriyor. Piyasa gelecek yıl sonunda enflasyonun %45’in altına, TCMB %36’ya gerileyeceğini öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerini tekrar kazanmasının akabinde iktisat idaresi ve uygulamalar da değişti. TCMB’nin rezervlerini TL’nin düzeyini belirlemek için kullanmayı bırakmasıyla TL büyük kısmı seçimlerin akabinde olmak üzere yılbaşından beri %35 bedel kaybetti. Seçimlerin akabinde sigaradan akaryakıta vergilerde yapılan artışın yanı sıra sarsıntı kaynaklı artan maliyetler nedeniyle kurumlar vergisi, KDV’de artışlara gidildi. Tek seferlik ek MTV getirilirken, BSMV ve harçlar da artırıldı. Bu gelişmelerin tesiriyle TÜFE sekiz aylık düşüşten sonra Temmuzdan itibaren yine yükselmeye başlamış ancak Ekim ayından itibaren bu gelişmelerin tesirinin fiyatlara büsbütün yansıdığı değerlendirilmişti. Geçen hafta, TCMB 500 baz puan faiz artırarak siyaset faizini %40’a yükseltirken sıkılaştırma sürecinin suratı yavaşlatılarak kısa müddette tamamlanacağı bildirisini verdi. Enflasyonu düşürmeye çalışan ve gelecek yılın ortasından itibaren dezenflasyonun başlayacağını öngören iktisat idaresi, bu maksada ulaşmak için siyaset faizinin 12 ay sonraki enflasyon beklentilerine yaklaşmasının makul bir beklenti olduğunu tabir ediyor. Reuters anketinde yılsonu enflasyon kestirim medyanı %67 düzeyinde bulunurken, varsayımlar %65 ila %68.9 bandında yer alıyor. Ekim ayında yapılan ankette yılsonu kestirim medyanı %69.5 düzeyindeydi. Enflasyonun seneye geleceği düzey ile alakalı varsayım veren sekiz ekonomistin medyanına nazaran 2024 yılsonunda enflasyon %42.9 düzeyine gerileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir