Kamu mallarını ışık hızıyla satacaklar

Kamu mallarını sata sata bitiremeyen iktidar, özelleştirmeyi daha da hızlandırmak için elektronik ihale prosedürüne geçiyor. AKP milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan torba yasa teklifindeki düzenlemeye nazaran, özelleştirme kapsamındaki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile mal ve hizmetleri, elektronik ihale tekniğiyle uzaktan satıp özelleştirilecek.

AMAÇ VAKİT KAZANMAK

Elektronik ihale formülüne geçilmesiyle birlikte satışların hızlanacağı, daha çok para elde edileceği açıkça tabir edildi. TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda görüşülen torba yasa teklifindeki bu hususun tesir tahlilinde, elektronik ihale metoduna geçilmesinin özelleştirme ihalelerine girecek yatırımcılara da vakit kazandıracağı söz edildi.

Elektronik ihale tekniğine ne için gerek duyulduğu ve ne çeşit sonuçlar beklendiği tesir tahlilinde şöyle tabir edildi: “Elektronik ihale düzenlemesi, isteklilerin özelleştirme ihalelerine iştirakinin kolaylaştırılmasına yönelik olup elektronik ortamda ihale sürecine geçiş ile birlikte ihalelere ait iş ve süreçlerin daha süratli, daha geniş iştirakli, daha rekabetçi bir ortamda olacağı ve hedeflenen özelleştirme gelirine ulaşmaya katkı sağlanacağı öngörülmektedir. Ayrıyeten, ihale sürecinin elektronik ortamda yürütülmesi ile kamu kaynaklarının kullanımında aktiflik ve verimlilik artışı sağlanacağı, hem yatırımcı hem de kamu yönetimi için vaktin daha efektif kullanılacağı düşünülmektedir.”

Köprü de var, arsa arazi de

İktidarın önümüzdeki devirde özelleştirme yoluyla kamunun elinden çıkaracağı ya da özel bölüme işlettireceği işlerin başında iki boğaz köprüsü, kamunun işlettiği otoyollar, Ankara ve İzmir’in etrafındaki çevre yolları, çok sayıda hidroelektrik santrali, limanlar ve birbirinden bedelli arsa ve arazi var. Özelleştirme Yönetimi, bütün bu kamu mal ve hizmetlerin tamamının ihalesini elektronik metotla yapabilecek. Özelleştirme Yüksek Konseyi (ÖYK) elektronik ihalelere ait yönetmelik çıkaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir