Konya Tropikal Kelebek Bahçesi üç milyon ziyaretçiyi geçti

Açılışı Temmuz 2015’te gerçekleştirilen, Selçuklu Belediyesi’nce farklı ölçülerde 1730 kesim cam kullanılarak yaptırılan bahçe, 7 bin 600 metrekare kullanım, 3 bin 500 metrekare de yürüyüş alanına sahip.

Ekvatoral iklim şartlarına nazaran yaz kış 28 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem oranında tutulan bahçede, 40 tıpta 20 bin kelebek ve 195 civarında bitki çeşidi bulunuyor.

Tropikal Kelebek Bahçesi Başbiyoloğu Turgut Tuş, Konya’nın tatile gidenler için bir kavşak noktası görünümünde olmasının tesiriyle Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi aldıklarını söyledi.

Yabancı turistlerin de bahçeye ilgisinin dönemsel yükselişler gösterebildiğini lisana getiren Tuş, “Özellikle bu devirde Rusya ve Ukrayna’dan ziyaretçilerimiz çok oldu. Şebiarus devirlerinde ise İranlı ziyaretçilerimiz daha yüklü geliyorlar. Açıldığımız 2015 yılının temmuz ayından günümüze kadar Konya Tropikal Kelebek Bahçesi 3 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayarak yeni rekorlara imza atıyor. Geçtiğimiz temmuz ayında ise aylık bazda rekorumuzu olan 117 bin ziyaretçi sayısını geçtik” dedi.

Kelebekler dışında bitkiler ve Böcek Köyü de görülebilir

Bahçenin yalnızca kelebekleriyle ilgi çeken bir yer olmadığını vurgulayan Tuş şunları kaydetti:

“Ziyaretçiler burada birçok ülkeden gelen kelebekleri görebilirken Türkiye’de bulunmayan bitki çeşitlerini de tanıma imkanı yakalıyor. İçeriğinde Böcek Köyü bulunmasıyla da standart hayvanat bahçelerinin dışına çıkan bir konsepte sahip. Buraya gelenler kelebeği görüyor, onun bitkilerle ilgisini anlıyor, müze kısmında da kelebeğin oluşum basamaklarından kelebeğin ailelerine kadar görüyor. Kelebek dışında kalan beş kadrosu da farklı örneklerini görerek gezisini tamamlıyor. Birebir vakitte öğrencilerin eğitim aldıkları bir eğitim sınıfımız var. Okul kümeleri böcekleri, sürüngenleri ve natürel kelebekleri burada görebiliyorlar.” (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir