Mahkemenin TTB’nin kararına tepki yağdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu idaresinin düşürülmesi talebiyle açılan davada TTB Merkez Kurulu idaresinin düşürülmesine hükmedildi. Karara siyasilerden reaksiyon geldi.

TİP Genel Lideri Erkan Baş: “Karşılaştıkları tüm zorluklara karşın mesleğini onurla icra etmeye çalışan doktorlarımızın meslek örgütü TTB’ye güdümlü yargı eliyle yapılan müdahaleyi kınıyorum. Yeni Türkiye’nin alametifarikası haline gelen Yargı-Saray işbirliği, bir kere daha hukukun ve insan haklarının karşısında yenilecektir. Tüm doktorlarımızın ve TTB Merkez Kurulu üyeleri ile çalışanlarının yanındayız!”

HEDEP Eş Genel Lideri Tuncer Bakırhan: “TTB Merkez Kurul Üyelerinin misyondan alınmasını asla kabul etmiyoruz! Darbe silsilesi devam ediyor. Artık de toplumun sıhhat hakkını savunan ve bu bahiste büyük bedeller ödeyen TTB’ye darbe yapılıyor. Bu karar ile TTB’ye kayyum atanmasının tabanı hazırlanıyor. İktidarın yaşadığı güç zehirlenmesinin ve kayyım rejiminin ülkedeki her gayret alanına kumpaslarla, hukuk dışı zorbalıklarla sirayet etmesinin son örneğidir TTB kararı. TTB, başta mesleği olmak üzere; ülkedeki demokrasi ve adalete sahip çıkıyor. Yaşanan hukuksuzluğun karşısında olacağız. TTB’nin onurlu gayretinin yanında olmaya devam edeceğiz.”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: “TürkTabiplerBirliği, Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerindendir. İdareleri seçimle gelir, seçimle masraf. AKP iktidarında bir birinci daha yaşandı TTB idaresi bir mahkeme kararıyla misyondan alındı. Bu uygulama darbe devirlerinin formülüdür. belediyelere kayyum atandığı, seçilmiş milletvekillerinin mahpusta olduğu ve seçilmiş seçilmiş meslek örgütlerinin yöneticilerinin vazifelerinden uzaklaştırıldığı rejimler demokrasi olarak isimlendirilemez. Hiçkimse bu kararın yargı tarafından alındığını argüman edemez bu direkt bir vesayet uygulamasıdır ve demokrasiye darbedir.”

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil: “Şimdi de TTB’ye kayyum atamaya yani epey rezilliğe, bu kadar şiddete, değersizleştirmeye, berbat çalışma şartlarına karşın bu ülkeden kaçırmayı hala beceremedikleri tabiplerin iradesine, meslek birliklerine yargı darbesiyle çökmeye çalışıyorlar.”

DİSK Genel Lideri İstek Çerkezoğlu: “Hukuksuzluğa karşı adaleti, sıhhat hakkını, âlâ hekimliği ve TTB’yi savunuyoruz!”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İdare Heyeti Lideri Emin Koramaz: “TTB Merkez Konseyi’nin vazifeden alınmasına yönelik hukuk dışı karar kabul edilemez, bu kararı reddediyoruz. Verilen karar yalnızca TTB’ye yönelik değil ülke demokrasisine vurulan bir darbedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir