MİT TIR’ları davasında Erdem Gül’e hapis cezası talebi

Yargıtay’da bozulan MİT TIR’ları manzaralarının yayınlanmasına ait yine görülen davada, Adalar Belediye Lideri ve eski Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Fazilet Gül hakkındaki davada, savcı mütalaasını açıkladı. Basın özgürlüğünün devlet sırlarının açıklanmasının önlenmesi gayesiyle sınırlanabileceği istikametinde mütalaa veren savcı, birinci yargılamada hakkında düşme kararı verilen Fazilet Gül’ün “Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” cürmünden 3 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etti. Duruşma son savunma için ertelendi.

YARGITAY KARARI BOZMUŞTU

Adana ve Hatay’da, Ocak 2014’te durdurulan MİT TIR’larına ilişkin manzaraların yayınlanmasına ait İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılamada 15 Mayıs 2019 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” hatasından ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmişti. Fazilet Gül hakkında ise “Soruşturmanın kapalılığını ihlal” kabahatinden vakit aşımı nedeniyle davanın düşürülmesine karar verilmişti. Yargıtay’ın bu kararı bozmasının akabinde tekrar başlayan yargılama bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti.

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Gül ve avukatları katıldı. Duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin ve sinema imalcisi, hak savunucusu Baran Seyyan ile Adalar Belediyesi Meclisi üyeleri izledi.

MÜTALAA AÇIKLANDI

Duruşmada temel hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Fetullah Gülen’in başkanı olduğu silahlı terör örgütü FETÖ/PDY’nin yöneticilerinden olan Emre Uslu’nun talimatıyla 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay, Kırıkhan’da ve 19 Ocak 2014’te Adana, Ceyhan’da MİT sorumluluğunda olan TIR’ların silah kullanmak suretiyle ve MİT mensuplarına darp ve şiddet uygulanarak durdurulduğu, TIR’daki gereçlerin devletin iç yahut dış siyasal faydaları bakımından zımnî kalması gereken nitelikte olduğu halde aranmak istendiğini hatırlattı.

“FETÖ MENSUPLARINCA MANZARALAR İFŞA EDİLDİ”

Mütalaada, durdurulan TIR’lardaki materyallerin kamera kaydı ve fotoğraf çekiminin örgüt mensuplarınca yapıldığı, periyodun soruşturma makamları ve kolluk görevlilerinden öbür şahısların imajlara ulaşma yetkisinin bulunmadığı belirtilerek alınan yayın yasaklarına rağmen ulusal güvenlik ve devlet sırrı kapsamında kalan imgelerin yayınlanarak ifşa edildiği kaydedildi.

HABERİN BASIN HÜRRİYETİ KAPSAMINDA BULUNMADIĞI İLERİ SÜRÜLDÜ

Basın Kanunu’nun 3. hususuna nazaran basın özgürlüğünün sınırsız olmadığı, ulusal güvenlik, kamu tertibi, toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanmasının önlenmesi emeliyle sınırlanabileceğinin öngörüldüğü belirtilen mütalaada, sanık tarafından yayınlanan haberin gazetecilik faaliyeti ve basın hürriyeti kapsamında bulunmadığı sav edildi. Mütalaada, TIR durdurulması olayıyla ilgili olarak soruşturma sürecindeki yargı ve kolluk vazifelilerinin daha sonra tutuklandıkları, bu durumun basın yayın organlarında çokça yayınlandığı, operasyonun FETÖ/ PDY faaliyeti olduğunun lisana getirildiği, operasyonun FETÖ/ PDY tarafından yapıldığına vakıf olmamanın hayatın olağan akışına muhalif olduğu belirtildi.

“HÜKÜMETİ YIPRATARAK SEÇİMLERİ KAYBETMESİ AMAÇLANDI” İDDİASI

Mütalaada, isimli soruşturma yürütülüyormuş imajı altında kelam konusu faaliyetin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetini milletlerarası terörle ilişkilendirip misyonunu kısmen yahut büsbütün yapamaz hale getirmek, Türkiye’yi teröre dayanak veren ülkelerden olduğu imajını yaratmak ve Memleketler arası Ceza Mahkemesi’nde yargılatmak, haberin 7 Haziran 2015 seçimlerinden evvel yayınlanmasıyla hükümeti yıpratarak seçimleri kaybetmesinin amaçlanması kastıyla hareket eden FETÖ faaliyeti olduğu kaydedildi.

1 YIL 8 AYDAN 3 YIL 4 AYA KADAR MAHPUS İSTENDİ

Mütalaada, Fazilet Gül’ün, devletin güvenliği yahut iç yahut dış siyasal faydaları bakımından devlet sırrı niteliğindeki bilgileri FETÖ/ PDY örgütünün en son emel ve stratejisi doğrultusunda hiçbir kamu faydası bulunmadığı halde yayınlayarak “Terör örgütünün hiyerarşisine dahil olmaksızın terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” cürmünü işlediği argümanıyla 1 yıl 8 aydan 3 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

ERDEM GÜL: GAZETECİLİK KABAHAT DEĞİLDİR

Mütalaaya karşı savunma için mühlet iseyen sanık ve avukatlarına mühlet veren mahkeme, duruşmayı erteledi. Fazilet Gül, duruşma çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine “Bir tek söz söyleyeceğim gazetecilik kabahat değildir” dedi. (DHA-ANKA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir