ABD’den Türkiye’ye Hamas ve Rusya baskısı… Sert yaptırım sinyali

Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunan ABD Maliye Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, ABD’nin Hamas ve Rusya’yla bağlantılı Türk şirket ve kurumlara sert yaptırımlar uygulayacağının sinyalini verdi.

Türk hükümet yetkililerine, Hamas’ın Türkiye’de mali kaynak toplama olasılığıyla ilgili ABD’nin derin tasaları olduğunu ilettiğini bildiren Nelson, dün yaptığı açıklamada “Hamas’ın gelecekteki bir saldırısı Türkiye’deki para toplama faaliyetleriyle temaslı çıkarsa bu çok berbat olur. Bunları sona erdirmek için her şeyi yapmaya hazırız ve bunu Türkiye’nin iş birliğiyle yapmak istiyoruz. Lakin tek taraflı adımlar atmaya da hazırız” dedi.

Hamas’ın para toplama faaliyetlerinde Türkiye’nin “önemli bir yer tuttuğunu” söyleyen Nelson, “Hamas’ın gelecekteki muhtemel terör atakları için Türkiye’de mali dayanak bulması bizi derinden kaygılandırıyor” sözlerini kullandı.

BAZI TÜRK KURUMLARA YAPTIRIM UYGULANMIŞTI

Türkiye’nin Hamas’ı terör örgütü olarak görmemesine karşın örgütün Türk maddelerini çiğniyor olabileceğini savunan Nelson, Rusya’ya yönelik yaptırımlara da değinerek Türkiye’deki liman ve havaalanlarında çok fazla sayıda Rus gemisi ve uçağının bakım hizmeti aldığını kaydetti.

ABD, daha evvel de Rusya ve Hamas’la irtibatlı oldukları gerekçesiyle kimi Türk kişi ve kurumlarına yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Nelson şubat ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette de, yaptırım listesindeki Rus kurumlarla iş yapmaları halinde Türk şirketlerinin ve bankalarının yaptırım riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısı yapmıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir