Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 60,74 puan azaldı, toplam süreç hacmi 88,5 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,17, holding endeksi yüzde 1,23 bedel kaybetti.

Sektör endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 2,05 ile sigorta, en çok kaybettiren yüzde 1,79 ile spor oldu.

Öte yandan, ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 25 Kasım ile biten haftada 218 bine yükseldi. Kelam konusu data piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı besin ve güç kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi, ekimde aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 3,5 arttı.

Piyasa beklentilerine paralel artış kaydeden çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi, eylülde aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,7 artmıştı.

Analistler, ABD’de açıklanan makroekonomik bilgilerin, Fed’in sıkı para siyasetinin kâfi düzeyde olduğu ve Bankanın gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği ihtimalini güçlendirdiğini belirtti.

Yarın yurt içinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt dışında ise Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları, Avro Bölgesi’nde, İngiltere’de ve Almanya’da imalat sanayi PMI, ABD’de ISM imalat sanayi PMI ve inşaat harcamalarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.900 puanın dayanak, 8.100 ve 8.200 düzeylerinin direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir