Can Atalay hakkında bir başvuru daha

Türkiye Personel Partisi’nin (TİP) cezaevindeki Hatay Milletvekili Can Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki ihlal kararının uygulanmaması gerekçesiyle ikinci defa Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Atalay’ın; “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı”, “adil yargılanma hakkı” ve “kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının” ikinci kere ihlal edildiğinin tespitini ve bu ihlallerin ortadan kaldırılmasını talep ettiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Gezi davası tutuklusu Can Atalay TİP’ten Hatay milletvekili seçilmesinin akabinde ‘Milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi’ talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesince reddedilmişti. Bunun üzerine Atalay’ın avukatları yargılamada durma kararı verilmesi ve tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne kişisel müracaatta bulunmuştu. Bu ortada Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Seyahat Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl mahpus cezasını onamıştı. Anayasa Mahkemesi Genel Heyeti, 12 Ekim’de müracaatın görüşülmesini, bir üyenin evraka hazırlanamadığını belirtmesi üzerine ertelemişti.

KARAR BEKLENİRKEN ARBEDE ÇIKMIŞTI

İstanbul Adliyesi’nde Can Atalay kararı beklenirken kararın açıklanmamasına reaksiyon gösteren TİP’li milletvekilleri ve avukatlar, adliyenin kalemine girmek istemiş fakat kümesi içeri almayan güvenlik vazifelileri ile küme ortasında arbede yaşanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir