Gaziantep’te sağlıkçı kadınlara dövüş eğitimi

Gaziantep’te yakın savunma eğitimi alan sıhhat çalışanı bayanlar, gerek mesleksel hayatlarında gerekse günlük ömürlerinde karşılaşabilecekleri akınlara karşı kendilerini muhafazayı amaçlıyor.

Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Vilayet Temsilciliği iş birliğinde, sıhhat bölümündeki çalışan bayanların kendilerini savunabilmesi ve oluşabilecek şiddeti engellemek için çalışma başlatıldı.

40 BAYAN EĞİTİM ALIYOR 

Kentte misyon yapan 40 sıhhat çalışanı bayana, Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Gaziantep Vilayet Temsilcisi ve Ulusal Kadro Antrenörü Şeyhmus Çakmak ve uzmanlar eşliğinde tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Uzak Doğu savunma sanatları wushu, tai chi, muay thai eğitimi veriliyor.

Şeyhmus Çakmak, sıhhat, polis üzere birtakım meslek kümelerinde fazlaca şiddetin olabildiğini, bayanların kendilerini savunabilmesi için daima eğitimler verdiklerini anlattı.

“YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Çakmak, şunları kaydetti:

– Gaziantep’teki tüm bayanlarımıza kendilerini savunabilmeleri için gönüllülük temeliyle eğitim vermeye çalışıyoruz, çalışacağız. Bayanların sıkıştıkları noktalarda, bıçaklı ve sopalı ataklarda nasıl karşılık verebileceklerini öğretiyoruz. Bir erkek ile bayanın gücü eşit değildir. Savunmayı teknikleriyle aktarmaya çalışıyoruz ve eğitimlerin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Çalışma koordinatörü ve toplumsal hizmet uzmanı Merve Aydın ise sağlıkçıların ve bayanların kendilerini toplum içerisinde savunması için eğitim düzenlediklerini anımsattı. Birinci etapta 40 kişilik iştirakçiye eğitim verdiklerini anlatan Aydın “Şiddet yalnızca bir coğrafyanın, ülkenin yahut toplumun sorunu değil, global bir problemdir. Biz de bu ortak sıkıntıya farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz. Çalışmamız diğerlerine da örnek olabilir. Savunma sporları bizim toplumda pek bilinmiyor biraz geri planda kalmış. Küçük çapta savunma eğitimlerine başlarsak farklı vilayetler ve bölgelerde bu çalışmaları görebiliriz” dedi.

“KENDİMİZİ SAVUNMAK İÇİN”

Sağlık çalışanı Emel Kırık da bayanların günlük yaşantısında şiddetle karşılaşabildiğini vurgulayarak “Olumsuz durumlarda kendimizi savunabilmemiz için bu eğitimin tesirli olacağını düşüyoruz” diye konuştu.

Tıbbi Sekreter Şevval Güdemez de bayanların her vakit ve her şartta kendilerini savunmayı bilmesi gerektiğini lisana getirdi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir