BM’den Batı Şeria açıklaması: Endişeliyiz

Birlemiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dujarric, “İsrail’in akınlarının gayesi Gazze’de sivillerin, kıymetli bilim insanlarının, gazetecilerin, BM çalışanlarının öldüğünü görüyoruz ve bu nedenle insani ateşkes davetimizi yinelemek istiyoruz” dedi.

Sözcü Dujarric, Batı Şeria’da artan İsrail operasyonları, yerleşimci şiddeti, yüksek sayıda mevt ve gözaltına alınmalar konusunda kaygı etmeyi sürdürdüklerini lisana getirdi.

“İNSANİ GEREKSİNİMLER KARŞILANAMIYOR”

BM İnsani İşler Uyum Ofisinin (OCHA), mevcut durumun Gazze’deki insanların gereksinimlerinin karşılanmasına müsaade vermediği konusunda uyardığını hatırlatan Dujarric, bölgedeki çatışmaların yoğunluğu nedeniyle yardım dağıtımının büyük ölçüde durduğunu söz etti.

“GÜNEY İLE İLİŞKİ KESİLDİ”

Dujarric, İsrail güçlerinin insani yardım materyallerini de içeren faaliyetleri engellemesinin akabinde ise Gazze’nin orta bölgesinin güneyle temasının büyük ölçüde kesildiğine dikkati çekti.

BULAŞICI HASTALIK UYARISI

İsrail’den gelen pak su çizgisinin ve su arıtma tesisinin kapatılmasına işaret eden Dujarric, pak ve inançlı olmayan su kaynaklarından su tüketimi sağlayan Filistinli vatandaşlarda suyla bulaşan hastalıklar hakkında telaş duyduklarını belirtti.

Dujarric, Filistinli vatandaşların Kuzey’deki su ve öteki kaynaklara erişimlerinin sağlanmasında rastgele bir gelişmenin olmadığını kaydederek, Dünya Besin Programı’nın, ataklar başladıktan 8 hafta sonrasında, bilhassa kronik hastalıklı bireyler, yaşlılar ve engelli çocuklar için önemli kıtlık riski hakkında uyardığını aktardı

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 258 oldu. Yaralı sayısı ise yaklaşık 3 bin 200 olarak kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir