Borç yüzünden 123 bin kişinin doğalgazı, 69 bin kişinin elektriği kesildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a, borçlarından ötürü doğalgazı ve elektriği kesilen abonelerle ilgili sayısal dataların açıklanması istemiyle soru yöneltti.

Milletvekili Gürer, Bakan Bayraktar’a, “Türkiye genelinde 2022 yılı ve 2023 yılı periyot sonu prestijiyle borcunu ödemediği için kesik olan abone var mı? Borç ödememesi nedeniyle aboneliği feshedilen var mı? Mukavelesine nazaran yükümlülüğünü yerine getirmediği için süreksiz elektrik kesintisi uygulanan var mı? Keza doğalgazda da misal bir soru soruyorum: Türkiye genelinde borcunu ödemediği için doğalgazı kesik abone şu anda mevcut mu” sorularını sordu.

YILIN BİRİNCİ 6 AYINDA DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞİ KESİLENLER

Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına, yazılı cevap veren Bakan Bayraktar, 2023 yılının birinci 6 ayında 122 bin doğalgaz abonesinin borcundan ötürü doğalgazının kesildiğini açıkladı. Bakan Bayraktar, birebir devir içerisinde, borcundan ötürü elektriği kesilen abone sayısının ise 69 bin 278 olduğunu belirtti.

Borç nedeniyle kesinti uygulanan elektrik abonelerin üçte ikisinin elektriğinin tıpkı gün içinde, beşte dördünün elektriğinin bir hafta içinde yine bağlandığına işaret eden Bakan Bayraktar, “Doğalgaz abonelerinin yarısından fazlasının doğalgazı tıpkı gün içinde, yaklaşık dörtte üçünün doğalgazı ise tekrar bir hafta içinde tekrar bağlanmaktadır. Borç ödenmemesi nedeniyle yaşanan kesintilerin genel prestijiyle fatura ödemesinin unutulması, bankadan kaynaklı sorunlar üzere sebeplerle gerçekleştiği değerlendirilmekle birlikte, elektrik gurubunda bu abonelerin büyük çoğunluğunu köy/yayla konutu, yazlık üzere dönemsel kullanılan meskenler ile dönemlik ticarethaneler oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

ANADOLU’DA DOĞALGAZ KULLANIMINI SORDU

Öte yandan Bakan Bayraktar, CHP Milletvekili Gürer’in meskeninde doğalgaz olmasına karşın kullanmayan vatandaşların durumuna ait sorusunu da yanıtladı. Gürer, “Anadolu’da gezdiğim yerlerde tespitimdir, meskeninde doğalgaz olmasına karşın beşerler artık doğalgazı zarurî hâller dışında kullanmayıp kömür kullanıyorlar ve bunların bir kısmı da kömürü takviyelerden alınan kömürün satışı yoluyla temin ederek kullanıyorlar. Bu manada sizin bir ölçümünüz var mı? Yani Anadolu vilayetlerinde doğalgazın geçmişteki üzere doğal olarak tüketimi sürüyor mu, düştü mü” diye sordu.

DOĞALGAZ TÜKETİMİ YÜZDE 7,39 AZALDI

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023 yılının birinci 9 ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran doğalgaz tüketiminde yüzde 7,30 düşüş yaşandığına da dikkat çekerek, “Söz konusu düşüş büyük oranda sanayi ve konutlarda kullanılan gazın azalmasından kaynaklanmaktadır. Konutlarda kullanılan gazın azalmasının sebebinin ise mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklık kıymetlerinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir” cevabı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir