Cevdet Yılmaz’dan enflasyon açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, TÜFE’deki değişimin Kasım 2023’te bir evvelki aya nazaran yüzde 3,28, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 61,98 oranında gerçekleştiğini anımsattı.

“BELİRGİN DÜŞÜŞ 2024 ORTASINDA”

“Enflasyonla gayrette uyguladıkları para ve maliye siyasetleri sayesinde aylık bazda enflasyondaki düşüşün temmuzdan bu yana devam ettiğini” söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Enflasyondaki düşüş çekirdek göstergelerde ise çok daha besbellidir. Çekirdek enflasyonun takibinde kullanılan ‘C’ endeksinde temmuz ayındaki artış yüzde 9,6’dan kasım ayında yüzde 1,96’ya gerilemiştir. Yıllık çekirdek enflasyon kasım ayında 69,89 ile yatay bir halde seyretmiştir. Enflasyonla çabanın karalılıkla devam etmesiyle birlikte açıklanan kasım ayı enflasyon gerçekleşmesi, Orta Vadeli Program’da öngördüğümüz yıl sonu amacımızla uyumludur. Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda besbelli düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz. Enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde, büyüme ve kalıcı toplumsal refah konusunda güçlü bir biçimde yolumuza devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir