Dünya Bankası, Türkiye’ye 750 milyon dolar finansman sağlayacak

Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi Humberto Lopez, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi (UNFCCC) 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Dünya Bankası tarafından düzenlenen “Net Sıfır Emisyon’a Yeni Amaçlar: Güneş, Rüzgar ve Akıllı Şebekelerle Türkiye’yi Dönüştürmek” başlıklı panelde konuştu.

“Türkiye’nin 12 yılda 60 gigavat yenilenebilir güç üretim kapasitesi kuracağını duyurması çok hoş bir haber” diyen Lopez, bunun yalnızca soyut taahhüt olmadığını, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle gayret etmek istediği manasına geldiğini belirtti.

12 YILDA 3 KATINA ÇIKTI

Lopez, Türkiye’nin karbondan arınmaya yardımcı olacak pragmatik bir plan hazırladığına işaret ederek, böylelikle Türkiye’nin yenilenebilir güç şurası gücünü 12 yıllık periyotta 3 katına çıkaracağını anlattı.

Söz konusu programın üretim, iletim ve dağıtımı hesaba katıldığında 12 yılda yaklaşık 100 milyar dolara mal olacağına dikkati çeken Lopez, 60-75 milyar dolarlık bir üretim, 10 milyar dolarlık bir iletim ve 8-10 milyar dolarlık dağıtım içereceğini tabir etti.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK PROGRAMLARINDAN BİRİ”

Lopez, Türkiye’nin bugünkü Gayrisafi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 10’u civarında olacak bir plan hazırladığını, bunun gelişmekte olan dünyada yenilenebilir heyetim için hazırlanan en büyük programlardan biri olduğunu vurguladı.

“Dünya Bankası olarak çalışacağımız alan iletim kısmı” diyen Lopez, “750 milyon doları bulabilecek yeni bir operasyonun hazırlıklarına şimdiden başladık” sözünü kullandı.

“SAĞLAM BİR PLAN HAZIRLANIYOR”

Lopez, elektrik iletim operasyonunun hassas bir husus olduğunu ve vakit alacağını belirterek, Türkiye ile birlikte çalıştıklarını ve ülkenin çok sağlam bir plan hazırladığını anlattı.

Planın 10 milyar dolarının kamu, 90 milyar dolarının özel yatırımlardan oluşacağını anımsatan Lopez, “Diğer çok taraflı kalkınma bankalarıyla işbirliğinin kritik olacağını düşünüyorum” dedi.

TÜRKİYE’YE TEBRİK

Lopez, Dünya Bankasının Türkiye’yi toplam konseyi kapasitenin yüzde 55’ini oluşturan yenilenebilir güç konusundaki inanılmaz muvaffakiyetinden ötürü tebrik ettiğini, ülkenin 2035’e kadar 60 gigavat güneş ve rüzgar gücü ekleyerek yenilenebilir güç üretim kapasitesini artırma kararını da olumlu karşıladıklarını lisana getirdi.

Açılışında, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın görüntü bildirisi paylaşılan panelde, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Meral Murathan ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sürdürülebilir İş ve Altyapı Yöneticisi Gianpiero Nacci, Türkiye’deki yenilenebilir güç yatırımları ve bu alandaki gelişmeler konusunda görüşlerini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir