E-ticarette tüm zamanların rekoru kırıldı

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Lideri Hakan Çevikoğlu, kasımda tüm vakitlerin satış rekorunun kırıldığını belirterek, geçen ay 300 milyar liralık süreç hacmi ve 500 milyon siparişe ulaşıldığını bildirdi.

Çevikoğlu, geçmiş kampanyalardan elde edilen tecrübeler, değişen tüketici alışkanlıkları ve e-ticaret düzenlemeleriyle bu yıl kasımda indirim kampanyalarının çoklukla makul haftalara odaklandığını ve bir ay sürdüğünü söyledi.

Tüketicilerin de kasım kampanyalarına alıştığını, taleplerinin planlamasını buna nazaran yapmaya başladığını anlatan Çevikoğlu, e-ticaret platformları, satıcı ve markaların da bu takvimle kampanya planlamasını gerçekleştirdiğini aktardı.

Bekarlar Günü, Alışveriş Cuması, Öğretmenler Günü, Siber Pazartesi ve 13 Kasım’da okulların bir hafta orta tatile girmesiyle e-ticaretin ağır indirim kampanyalarına ve alışverişlere sahne olduğunun altını çizen Çevikoğlu, bilhassa ebeveynlerin bu periyotta çocukları için tablet, oyun konsolları üzere elektronik eşyalar aldığını, okulların açılmasıyla çanta, kalem ve defter üzere eserlerin ilgi gördüğünü vurguladı.

KASIM AYI DEĞERLENDİRMESİ

Çevikoğlu, Öğretmenler Günü’nde çiçek alımlarının başı çektiğine, kitap, seramik nesne, kupa, çerçeve ve dokumacılık eserlerine de istek olduğuna işaret etti. Çevikoğlu, “Bu kasımda e-ticarette tüm vakitlerin rekoru kırıldı. Hem süreç sayısı hem de ticaret hacminde rekorlarla dolu bir ay oldu. Bir evvelki aya kıyasla e-ticarette 2 kata yakın süreç hacmi ve adedi gerçekleşti. Geçen yılın kasım ayına kıyasla ise 4 katı aşkın bir büyüme yaşandı. Bu da yaklaşık olarak Kasım 2023 için 300 milyar liralık bir süreç hacmine ve 500 milyon siparişe tekabül ediyor.” diye konuştu.

Sektördeki yapılması planlanan projelere de değinen Çevikoğlu, e-ticaret bölümünün gelişiminin gelecek periyotta e-ihracatla birlikte olacağını, bu sebeple tüm platform ve satıcıların kendilerini e-ihracata hazır pozisyona getirmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir