Gazze’de can kaybı 15 bin 899’a yükseldi

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in 59 gündür devam eden hücumlarına ait bilgi verdi.

Kudra, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği taarruzlarda can kaybının 15 bin 899’a, yaralı sayısının ise 42 bine yükseldiğini söyledi. Filistinli yetkili, ölenlerin yüzde 70’inin bayan ve çocuklardan oluştuğunu aktardı.

56 SIHHAT KURULUŞU YIKILDI

Kudra’nın açıklamalarına nazaran, İsrail, Gazze kenti ve kuzeydeki hastaneleri taammüden maksat alarak hizmet dışı bıraktı, hastanelerdeki sıhhat çalışanları, yaralı ve sığınmacıları öldürdü ve tehdit ederek tehcire zorladı.

İsrail’in sıhhat sistemine yönelik hücumlarında 283 sıhhat işçisi öldürüldü, 56 ambulans kullanılmaz hale geldi, 56 sıhhat kuruluşu yıkıldı, 20 hastane ve 46 sıhhat ocağı hizmet dışı kaldı.

İsrail askerleri, başta Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye başta olmak üzere 35 sıhhat işçisini berbat koşullarda ve azap altında alıkoymayı sürdürdü.

“SAĞLIK SİSTEMİ FELÇ DURUMDA”

İsrail’in hücumlarının tüm vahşetiyle devam etmesi nedeniyle sıhhat sistemi, artan yaralı sayısına yanıt veremez hale geldi.

Sağlık takımları, akınlarda yıkım tesiri yüksek ve yakıcı özelliği olan bombalar kullanıldığı için ağır derece yanık, ampütasyon gerektiren durumlar ve önemli beden bütünlüğü bozukluğu olan hadiselerle karşılaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir