Papağanların yaşadıkları şehre göre aksanları değişiyor

Konuştuğumuz lisan, o lisanın aksanı hangi ülkede yaşadığımızı, hatta hangi kentten geldiğimizi bile gösterebiliyor. Artık yeni bir çalışma da bu durumun yalnızca beşerler için geçerli olmadığını gösterdi.

Çalışma, papağanların yaşadıkları kente bağlı olarak farklı aksanlarda ses çıkardıklarını öne sürüyor. Araştırmacılar, küçük bir papağan çeşidi olan yabani keşiş muhabbet kuşlarının seslerinin Avrupa kentleri ortasında farklılık gösterdiğini buldu.

Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü’nden bir takım İspanya, Belçika, İtalya ve Yunanistan’daki kentlerdeki kuşları tahlil etti.

Aslen Güney Amerika kökenli olan kuşlar, evcil hayvanların kaçması ve üremesi nedeniyle Avrupa genelinde çok fazla sayıda bulunuyor. Son derece esnek bir ses repertuarına sahip olan bu cins, hayatları boyunca yeni sesleri taklit edip öğrenebiliyor.

Araştırmanın başyazarı Stephen Tyndel şunları söyledi: “Avrupa’ya daha yeni yayıldıkları için muhabbet kuşları bizim dışımızdaki çeşitlerde karmaşık bağlantının nasıl geliştiğini incelemek için kusursuz bir test çeşidi. Tıpkı beşerler üzere Avrupa’daki keşiş muhabbet kuşlarının da yaşadıkları yere bağlı olarak eşsiz bağlantı yolları var.”

Araştırmacılar kuşları Atina, Barselona, Bergamo, Brüksel, Legnago, Madrid, Pavia ve Verona’da kaydetti. Ve papağanların her kentte farklı aksanlara sahip olduklarını keşfettiler. Örneğin Brüksel’deki muhabbet kuşlarının başka şehirlerdekilerden bilhassa farklı irtibat davetleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir