Putin’den Türkiye ile ilişkilere övgü: Çok sayıda ilginç projemiz var

Rusya Devlet Lideri Putin, Kremlin Sarayı’nda, ortalarında Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç’in de bulunduğu, ülkede misyona başlayan 21 ülkenin büyükelçisinden inanç mektuplarını aldı.

Burada Türkiye ile Rusya ortasındaki bağlantıları pahalandıran Putin, “Türkiye ile iştirak en yüksek seviyede ve uzun yıllar çeşitli alanlarda elde edilen deneyime dayanıyor. Her iki taraf da güzel komşuluk, paydaşlık ve karşılıklı çıkar prensiplerine dayalı bağları daha da geliştirme konusunda kararlı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan ile daima temas halinde olduğunu söz eden Putin, kelam konusu temaslarda ikili münasebetlerle ilgili tüm kıymetli mevzuların ele alındığını lisana getirdi.

“ÇOK SAYIDA ENTERESAN PROJEMİZ VAR”

Putin, şunları kaydetti:

“Enerji kesiminde Rus-Türk işbirliğinin nitekim stratejik olduğunu bilhassa belirtmek isterim. Rosatom (Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu), Türkiye’de birinci nükleer Akkuyu santralini inşa etmeye devam ediyor. Mavi Akım ve TürkAkım boru çizgilerinin işletilmesi kapsamında doğal gaz bölümünde yakın işbirliği oluşturuldu. Türkiye’de doğal gaz dağıtım merkezinin oluşturulması tarafında çalışmalar sürüyor. Ticaret ve yüksek teknoloji alanlarında da çok sayıda farklı projemiz, ortak çalışmamız var.”

Rusya’da yarın Gönüllüler Günü’nün kutlanacağını, bu kapsamda 95 ülkeden istekli grupların katıldığı yarış düzenlediğini kaydeden Putin, “Türkiye’den istekli takım, düşük gelirli ailelere dayanak kolundaki müsabakayı kazandı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir