Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu öldürenler için istenen ceza belli oldu

İstanbul Bakırköy’de 27 Ocak 2022’de uğradığı silahlı hücumda hayatını kaybeden Beşiktaş Spor Kulübü’nün eski yöneticisi ve ünlü sunucu Ece Erken’in eşi Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili görülen davada mütalaa açıklandı.

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 8 tutuklu sanık bulunduğu cezaevinden getirilirken, tutuksuz sanıklar, müşteki Celal Mahmutyazıcıoğlu ve taraf avukatları katıldı.

“2 SENE OLDU HALA CENAZEMİZİ DEFNEDEMEDİK”

Söz verilen maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu, şunları söyledi;

*Ben bu duruşma sürecini kardeşini kaybetmiş bir ağabeyi olarak başından beri izliyorum, takip ediyorum. Birinci duruşmada da söylediğim üzere bu olayın daha büyük bir problem sebebiyle meydana geldiğini, 60 bin TL yüzünden bu cinayetin işlenmediğini düşünüyorum.

*Kardeşim haftanın 3-4 günü bende kalırdı. Bana hiçbir şeyden bahsetmemişti, ben de bir şey sezmemiştim. Eşi dostu da bu mevzuya dair hiç bir şey bilmiyordu.

*Anlaşılıyor ki, bu problem izzeti nefis problemine dönmüş. Şafak’ın tutumları, onlara davranışı raconlarına aykırı geldiğinden, zorlarına gittiğinden öç alma problemine dönmüş.

*Bizim bir cenazemiz var. 2 sene oldu ve hala defnedemedik. Kendinizi bizim yerimize koyun.

“BURADA BİR SIR VAR FAKAT…”

*Bizi sanıkların savunmaları bizi güldürmüyor da değil. Olay esnasında Şafak’ın alkol durumu tartışıldı lakin sanıkların alkol durumu nedir, belgede ona ait bir bilgi yok.

*Bizim konutumuza ateş düştü, biz yandık. 2 çocuğu babasız kaldı, annem oğlunu kaybetti. Bunların dikkate alınmasını istiyorum. Burada bir sır var ancak biz bu sırrı bilmiyoruz. Şafak’ın küfrettiği söyleniyor fakat tarafsız olarak bunu söyleyebilecek kim var. Bir küfürdür gidiyor.

TUTUKLU SANIKLAR AİLEDEN ÖZÜR DİLEDİ

Tutuklu sanık Ali Yasak, Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ailesinden özür dilediğini belirterek, “Çocukları babasız kalsın istemezdim. Ben Kadir olayı gerçekleştirilmesin diye elimden geleni yaptım. Daha fazlasını da yapabileceğimi düşünmüyorum” dedi.

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldürme aksiyonunu gerçekleştiren Kadir Yasak ise, “Celal beyefendiden ve Şafak beyin ailesinden özür diliyorum. Ben olay esnasında alkollü değildim. Şuurum yerindeydi. Bu türlü olmasını istemezdim. Bu olayın bir sebebi var, daha evvel de bahsetmiştim. Taammüden öldürme suçlamasını kabul etmiyorum, tahliyemi talep ediyorum” tabirlerini kullandı.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Esasa ait mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Ali ve Kadir Yasak’ın ‘Haksız tahrik altında taammüden öldürme’ kabahatinden 12 yıldan 18 yıla kadar mahpusunu istedi.

Mütalaada ayrıyeten, Kadir Yasak’ın Murat Bilmez’e yönelik ‘Silahla taammüden yaralama’ cürmünden 1 buçuk yıldan 4 buçuk yıla kadar mahpusu, ‘Ruhsatsız silah taşıma’ hatasından da 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası talep edilirken, sanıklardan Seccad Yeşil ve Serkan Dakman’ın da ‘Haksız tahrik altında taammüden öldürmeye yardım etme’ kabahatinden 10 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Sanık Gökhan Karakan’ın ‘Yağmaya teşebbüs’ Kerem Öztürk’ün ‘Yağmaya teşebbüs kabahatine azmettirme’ kabahatlerinden cezalandırılmalarının talep edildiği mütalaada Kadir Yasak’a silah temin ettiği sav edilen Abdulkadir Kara’nın da ‘Kasten öldürmeye yardım etme kabahatinden cezalandırılması istendi. Mahkeme, mütalaaya karşı karşılık verilmesi için müddet vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “Bakırköy’de Ahmet Yosunlu ismine kayıtlı olan bir daire, satışı için emlakçılık yapan Kerem Öztürk’e devredildi. Öztürk bu daireyi satmak için müşteri ararken, apartmanın en üst katında oturan müşteki Suphi Malgaz ile daireye müşteri bulunması konusunda anlaştı.

Suphi Malgaz, Kerem Öztürk’e 1 milyon 450 bin TL karşılığı daireyi alacak bir arkadaşı olduğunu söyledi. Daireyi Malgaz, 1 milyon 650 bin TL’ye satarak, alıcıdan 170 bin TL komite almış oldu. Kerem Öztürk ile Gökhan Karakan bu durumu öğrendikten sonra Malgaz’a bu ölçüsü kendilerine ödemesi gerektiğini söyledi. Taraflar bir muahedeye varamayınca Gökhan Karakan, Malgaz’ı öldürtmekle tehdit etti.

Gökhan Karakan, Seccad Yeşil’e ulaşarak kelam konusu parayı tahsil etmesini istedi. Seccad Yeşil, arkadaşı olan Kadir Yasak’a durumu anlattı. Yasak, Suphi Malgaz ile bir buluşma teklif etti. Bakırköy’de bir restoranda gerçekleşen görüşmede, Şafak Mahmutyazıcıoğlu Suphi Malgaz’ın yanında geldi. Mahmutyazıcıoğlu’nun Malgaz’a dayanak olması nedeniyle, Kadir Yasak ve Seccad Yeşil kelam konusu parayı alamadı.

Kadir Yasak ve Seccad Yeşil bu nedenle Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu gaye alarak, 27 Ocak’ta cinayeti işledi” denildi. İddianamede Ali Yasak ve Abdulkadir Kara hakkında 4 başka cürümden ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 3 yıl 9’ar aydan 12 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istendi.

Kadir Yasak, Seccad Yeşil, Serkan Dakman, Fatih Okan Kodak, Burak Otçuoğlu ve Uğurcan Bilge hakkında ise 3 başka cürümden ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 3 yıl 9’ar aydan 10 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. Gökhan Karakan ve Kerem Öztürk hakkında 3 farklı kabahatten ağırlaştırılmış müebbet mahpus ile toplam 3 yıl 9’ar aydan 10 yıl 6’şar aya kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi. Öbür 9 sanık için de ‘Suçluyu kayırma’ kabahatinden değişen oranlarda mahpus cezası istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir