5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü: Dünya Kadın hakları Günü nasıl ortaya çıktı?

5 Aralık Dünya Bayan Hakları Günü, yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde de kutlanmaktadır. Bu gün, bayanların haklarına dikkat çekmek ve bayan haklarının geliştirilmesi için çalışmalara devam etmek için bir fırsat olarak kıymetlendirilmektedir.

5 ARALIK DÜNYA BAYAN HAKLARI GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de bayanların siyasi haklarını kazanması için gerekli maddelerin çıkarılmasını söz ediyor.

Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile evvel Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan bayanların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

Kadın hakları yolunda yapılan bu ihtilal, dünyaya emsal teşkil etmiş, Fransa, İtalya, İsviçre, Yunanistan, Belçika, Romanya ve Bulgaristan üzere ülkeler Türkiye Cumhuriyeti’nden yıllar sonra bayan vatandaşlarına bu hakkı tanıdı. 5 Aralık tarihi, Bayan Hakları Günü’nün dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul ediliyor.

5 Aralık1934 günü dünyada bayanların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise yalnızca 17 idi.

Kadınlar seçme/seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960, İsviçre’de 1971, Çin’de 1971, Kuveyt’te 2005 ve Suudi Arabistan’da 2015 yılında kavuştular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir