Asgari ücret toplantısı ne zaman? Asgari ücret için ilk toplantı tarihi belli oldu

Son aylarda enflasyon uçuşa geçerken, minimum fiyat ise eriyor. Yaklaşık 7 milyon çalışanı direkt, başka tüm çalışanları ise dolaylı olarak etkileyen taban fiyat için birinci toplantı tarihi geçtiğimiz günlerde belirli oldu. Aralık ayında olacak olan minimum fiyat için üç ya da dört toplantı düzenlenmesi bekleniyor.

ASGARİ FİYAT TOPLANTISI NE VAKİT?

Asgari Fiyat Tespit Kurulunun birinci toplantısının tarihi muhakkak oldu. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, birinci toplantının 11 Aralık’ta yapacağını açıkladı.

Asgari fiyat birinci toplantısı 11 Aralık 2023 Pazartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek.
Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve devlet temsilcilerinden oluşan Minimum Fiyat Tespit Komitesi belirliyor.

İşveren tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), personel tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma Bakanı temsil ediyor.


BAKAN’DAN TABAN FİYAT AÇIKLAMASI

Işıkhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taban fiyatın ekonomik, toplumsal ve toplumsal istikameti prestijiyle büyük kıymete sahip olduğunu söyledi.

Asgari fiyatın belirlenmesi sürecinde Minimum Fiyat Yönetmeliği’nin temel alındığını belirten Işıkhan, buna nazaran, “ülkenin içinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik durumun, ücretliler geçinme indekslerinin, fiilen ödenmekte olan fiyatların genel durumunun ve geçim şartlarının” göz önünde bulundurulması gerektiğini söz etti.


ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Milyonlarca çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni taban fiyatı belirleme çalışmalarında süreç Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığındaki birinci toplantıyla başlayacak.

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 bireyden oluşan Minimum Fiyat Tespit Komitesi belirliyor.

Komisyon, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört defa toplanıyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği kurul, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde Kurul liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Işıkhan, SSK (4a) statüsünde 16,4 milyon çalışan bulunurken bunun yüzde 40’ına denk gelen 6,6 milyonunun minimum fiyatlı olduğunu belirtmişti.

Asgari fiyat, en son temmuz ayında yapılan yüzde 34 artırım ile net 11 bin 402 liraya yükseltilmişti.

Asgari fiyatın Minimum Fiyat Tespit Kurulu tarafından belirlendiğini anımsatan Işıkhan, şöyle konuştu:

“Asgari fiyatın tespiti sırasında, kuruldaki personel, patron ve devlet temsilcilerinin görüşlerinin alınması ve toplumsal diyalog anlayışı içinde adil bir sürecin işletilmesi değerlidir. Tüm bu süreçlerin memleketler arası standartlara uyumlu olmasını sağlamak, bizim için kıymetli bir sorumluluktur. Olağan şunu da belirtmem gerekir ki taban fiyat, yasal olarak ödenmesi gereken en düşük fiyat düzeyidir. Taban fiyatın, toplumsal refaha olumlu katkıda bulunma potansiyelinin yanı sıra, taban fiyat seviyesinin belirlenmesine yönelik çalışmalarımızda; çalışanları korumak ve sürdürülebilir bir ekonomiyi desteklemek ortasında gerçek dengeyi kurmak için potansiyel seçenekleri de dikkatle kıymetlendiriyoruz. Bu bakımdan, fiyatlı bölümün hayat standartları ve enflasyon seviyesi kadar işletmelerimizin sürdürülebilirliği bizim için değerlidir. Münasebetiyle belirlenecek taban fiyatın tesiri yalnızca bu fiyat seviyesinde çalışan personellerimizle hudutlu değildir. Yapılacak artış, öbür gelir kümelerinin da fiyatlarında olumlu tesir yapmaktadır.”

Asgari fiyat seviyesinin genel fiyat seviyesine de etki ettiğini vurgulayan Işıkhan, “Asgari fiyattaki artış kimi personellerimizin fiyatlarını direkt kimi çalışanlarımızın fiyatlarını de dolaylı etkilemekte. Öbür bir deyişle, taban fiyattaki artışın birçok ekonomik göstergeyi değiştirdiğini ve etkilediğini söyleyebiliriz. Belirleyeceğimiz bu fiyat, istihdam, gelir dağılımı, fiyatlar genel seviyesi ve büyümenin üzerinde yarattığı tesirler ile iktisat siyasetleri açısından da değerlidir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir