CIA ile iş birliği yapmıştı… Fidel Castro’nun kardeşi öldü

Küba ihtilalinin önderi ve eski Devlet Lideri Fidel Castro’nun kız kardeşi Juanita Castro, Miami’de 90 yaşında hayatını kaybetti.

Univision internet sitesinin haberine nazaran, bir müddettir Miami’de bir hastanede tedavi gören Castro 90 yaşında ömrünü yitirdi. Aile mensuplarından yapılan açıklamada, Juanita Castro’nun doğal sebeplerden vefat ettiği ve cenaze merasiminin aile ortasında yapılacağı bildirildi.

Juanita Castro’nun anılarını kaleme alan muharrir Maria Antonieta Collins, açıklamasında, “Bugün Juanita Castro, ömür ve vefat yolunda bizden evvel gitti, fevkalâde bir bayandı ve çok sevdiği Küba davası uğruna yorulmak bilmeden çalışan bir savaşçıydı” tabirini kullandı.

Küba ihtilali konusunda kardeşleri Fidel ve Raul ile karşıt düşen Castro, 1964’te ülkesinden ayrılarak ABD’nin Miami kentine yerleşmişti.

“Donna” takma ismiyle ABD kapalı servisi CIA ile işbirliği yapan Castro, Küba ihtilali önderi Fidel Castro ve Raul Castro’nun idaresini “açıkça” kınamıştı.

Juanita Castro, yıllar evvel yaptığı açıklamada, “Şüphesiz sürgündeki öteki insanlardan daha fazla acı çektim zira Florida Boğazı’nın hiçbir tarafında bana soluk aldırmadılar ve çok az kişi hayatımın paradoksunu anlıyor. Küba’dakiler için ben bir kaçağım zira oradan ayrıldım ve mevcut rejimi kınadım. Miami’deki birçok insan için Fidel ve Raul’un kız kardeşi olduğum için istenmeyen kişi ilan edildim” tabirlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir