İsrail’den Gazze’ye 100 binden fazla top mermisi

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ne yönelik kara harekatının başladığı 31 Ekim’den bu yana bölgeye 100 binden fazla top mermisi ateşlendiği belirtildi.

Açıklamada, İsrail topçu birliklerinin Gazze Şeridi’ne başlatılan taarruzların birinci gününden itibaren çatışmalarda “önemli bir rol oynadığı” ve “kara birliklerine yönelik tehditleri ortadan kaldırarak birliklerin ilerlemelerini sağladığı” argüman edildi.

İsrail ordusu ayrıyeten, topçu birliklerinin çok sayıda top atışı yaptığı imajları paylaştı.

İŞGALDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal kıymetlerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı hücum düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki hücumlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna nazaran, Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara akınlarında 78, Lübnan hududunda ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete nazaran, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği taarruzlarda 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası bayan olmak üzere 15 bin 899 Filistinli öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin taarruzlarında 260 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında kimi hastaneleri bastı. Hücumlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik akınlarında 22 sivil hayatını kaybederken, yaşanan çatışmalarda 89 Hizbullah mensubu öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir