İsrail’in korkunç planı… Gazze tünellerine su basacaklar

Gazze Şeridi’ne şiddetli hücumları sürdüren İsrail’in, Hamas’ı yok etme planında çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı.

İsrail akınları sonucu Gazze’de yaklaşık 2 ayda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 16 bine yaklaşırken savaşı Gazze’nin daha evvel inançlı olarak görülen güneyine taşıyan İsrail, Hamas’ın en büyük kozu olan yeraltı tünelleriyle ilgili vahim bir plan yapıyor.

Times of Israel gazetesinin haberine nazaran, İsrail kilometrelerce uzunluğundaki Hamas’ın yeraltı tünellerini deniz suyuyla doldurmayı planlıyor. Hamas’ın yeraltı ağını yok etmeye yönelik plana nazaran tünellere Akdeniz’den alınan deniz suyu pompalanacak, böylelikle Filistinli militanlar boğulacak.

Gazze’deki tüneller yıllardır İsrail ablukası altında yaşayan Filistinliler için temel materyallere ulaşmak açısından hayat damarı fonksiyonu de görüyor.

BİNALARIN YERİ ZİYAN GÖREBİLİR

Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD’li yetkililer de İsrail ordusunun Gazze’deki Şati mülteci kampı yakınına beş büyük su pompası yerleştirdiğini, bu yolla tünelleri suyla doldurmayı amaçladığını açıkladı.

Times of Israel, İsrail’in Hamas’ın elindeki rehinelerin tünellerde saklanması nedeniyle plan konusunda çekinceleri olduğunu yazdı. ABD idaresi içinde de planla ilgili farklı görüşler olduğu belirtildi.

Habere nazaran planla ilgili en büyük kaygı, deniz suyunun yere ziyan vererek binaların çökmesine yol açma riski.

Bir kaynak, Hamas’ın tünelleriyle ilgili ayrıntılı bilgi olmaması nedeniyle planın nasıl sonuçlar vereceğinden emin olunamayacağını söyledi.

Gazze’de kara operasyonlarını genişleten İsrail ordusu, 800’den fazla yeraltı tüneli bulunduğunu, bunların bir kısmını yok ettiklerini açıklamıştı. İsrail, Hamas’ın tünellerinin çoğunlukla hastane, okul, cami üzere sivil alanlar etrafında olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir