Moody’s, Çin’in kredi notu görünümünü düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in kredi notu görünümünün durağandan negatife çevrildiğini bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamasında, Çin’in ‘A1’ düzeyinde olan mahallî ve döviz cinsinden uzun vadeli kredi notlarının teyit edildiği, ülkenin kredi notu görünümünün ise durağandan negatife düşürüldüğü belirtildi.

Moody’s açıklamasında, “Not görünümündeki değişiklik, mali açıdan gerilim altındaki bölgesel ve lokal idarelere ve Kamu İktisadi Teşebbüslerine hükümet ve kamu dalı tarafından mali dayanak sağlanacağına dair artan bulguları yansıtmaktadır” tabiri yer aldı.

KARAR İKTİSATTAKİ RİSKLERİN YANSIMASI

Çin’in kredi notu görünümündeki aşağı istikametli revizyonun, tıpkı vakitte orta vadede yapısal ve kalıcı olarak düşük büyümeye ait riskleri ülkenin emlak bölümünde devam eden daralmaya ait yükselen riskleri yansıtmakta olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Görünüm değişikliği birebir vakitte yapısal ve kalıcı olarak düşük orta vadeli ekonomik büyüme ve emlak dalında devam eden daralmayla ilgili artan riskleri de yansıtıyor.” değerlendirmesine yer verildi. Açıklamada, “(Ülkede yaşanan) son gelişmeler, Moody’s’in, ülkenin mali gücü üzerinde olumsuz tesirler yaratacak halde şartlı yükümlülük risklerinin arttığı istikametindeki değerlendirmesiyle tutarlıdır” yorumuna yer verildi.

BÜYÜME BEKLENTİLERİ

Çin iktisadında gelecek yıl ve 2025’te yüzde 4 düzeyinde büyüme beklendiğinin belirtildiği açıklamada, ülkede ekonomik büyümenin 2026 ve 2030 yılları ortasında ise ortalama yüzde 3,8 düzeyinde kaydedilmesinin öngörüldüğüne vurgu yapıldı.

Açıklamada, ülkede zayıflayan demografiyi de içeren yapısal ögelerin, Çin’in ekonomik büyümesinin potansiyel olarak 2030 yılında yüzde 3,5 düzeyine kadar gerilemesine neden olabileceğine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir