SÖZCÜ yazarı İsmail Saymaz hakkında hapis cezası talebi

SÖZCÜ muharriri İsmail Saymaz’ın, 26 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan ‘Gezi Davası’ndaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış’ başlıklı yazısına ait “hakaret” ve “terörle gayrette misyon almış kamu görevlisini amaç göstermek” kabahatlerinden toplamda 2 yıl 3 aydan 7 yıl 7 aya kadar mahpus cezası istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya İsmail Saymaz ile avukatları Aslı Kazan, Turgut Kazan ve Serdar Laçin katıldı.

MÜTALAA AÇIKLANDI

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı tarafından temel hakkındaki mütalaa açıklandı. Mütalaada, İsmail Saymaz tarafından müşteki Murat Bircan’a yönelik olarak kullanılan tabirlerin hakaret ögelerini oluşturmadığı gerekçesiyle “Kamu görevlisine karşı vazifesinden ötürü alenen hakaret” kabahatinden beraatı talep edildi. Savcı, Saymaz’ın terörle uğraşta vazife almış kamu görevlisinin kimliğini açıklama ve yayma suretiyle amaç gösterdiği gerekçesiyle “Terörle gayrette vazife almış bireyleri maksat göstermek” kabahatinden ise 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus ile cezalandırılmasını istedi.

İsmail Saymaz ve avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için mühlet talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

İsmail Saymaz ve avukatlarının mütalaaya karşı savunma talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

“BİLİRKİŞİ RAPORUNDA FOTOĞRAFI BASMADIĞIMIZ TARAFINDA BULGU VAR”

Duruşma sonrası SÖZCÜ’ye konuşan İsmail Saymaz, “2 hatadan yargılanıyordum. Biri hakime Ak Parti’li demek suretiyle hakaretti, bundan beraatim istendi. Aslında ondan da ceza verselerdi herhalde bütün AK Parti’lilerin dava açması lazımdı. Bize AK Parti’li demek hakaret diye kabul edildiği için. İkincisi ise terörle çaba eden yargı görevlisini, terör örgütlerine maksat göstermekten hakkımda ceza istediler. Tümüyle anlamsız bir durum zira birincisi burada kasıt şu; sen hakim bey’in fotoğrafını bastın tezi. Halbuki evraka giren eksper raporunda fotoğrafını basmadığımız istikametinde bulgu var. Yani basmadığımız fotoğrafta basmış üzere ceza isteniyor. İkincisi velev ki basmış olalım, hakim beyefendi hakim olmazdan evvel 2019 ve 2018 yılında AK Parti’den milletvekili aday adayı belediye lider yardımcısıydı. Samsun duvarlarının her tarafında hakim bey’in fotoğrafları vardı. Biz aslında Google’a girsek bugün de buluruz. Hasebiyle onun fotoğrafını basmış olmak neden bu suça girmiş olsun? Bu hata yüzünden de ceza verilmemesi gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İsmail Saymaz’ın, 26 Nisan 2022 tarihinde ‘Gezi Davası’ndaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış’ başlıklı yazısına ait “hakaret” ve “terörle çabada vazife almış kamu görevlisini maksat göstermek” cürümlerinden resen soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, yazı içeriğindeki tezlerin akabinde müşteki hakim Murat Bircan’ın savcılığa sunduğu dilekçede, eşi İstek Bircan’ın itirafçı olarak tabir verdiğinin argüman edildiği lakin müşteki sıfatyla tabir verdiğini, eşinin ailesinin FETÖ’cü değil, ablasının kocasının ailesiyle ilgili şikayette bulunduğunu belirttiği aktarıldı.

İddianamede savumasına yer verilen İsmail Saymaz’ın ise, köşe yazısında hakim Murat Bircan’a ilişkin fotoğrafın açık kaynaklarda yer aldığını, bu fotoğrafı özel bir gayretle elde etmediğini, suçlamaları kabul etmediğini söylediği kaydedildi.

Savcılık, Saymaz’ın haberinde müşteki Murat Bircan’a ilişkin olduğu belirlenen fotoğrafı servis etmek suretiyle AKP’li tabiri kullanarak geçmiş yıllarda terörle çaba süreçlerinde faal rol oynadığı bilinen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yargı kolunda vazife alan hakimin vazifesi gereği itibarsızlaştırma, onur, onur ve saygınlıklarını düşürmeye dönük haber içeriği yaptığını sav etti.

İddianamede, İsmail Saymaz’ın “kamu görevlisine vazifesinden ötürü alenen hakaret” ve “terörle gayrette misyon almış kamu görevlisini maksat göstermek” kabahatlerinden toplamda 2 yıl 3 aydan 7 yıl 7 aya kadar mahpus ile cezalandırılması talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir