AKP’li belediyeden isyan ettiren karar

Nedim BAYHAN SÖZCÜ TV

Ümraniye Belediyesi bir müddet evvel mahalle pazarları kaldırılarak uzak bir noktada sabit bir pazar alanına dönüştürülmesi kararı aldı. Bunun üzerine Armağanevler Mahallesindeki Pazar kaldırıldı.

Halkın verdiği reaksiyonla belediye geri adım attı fakat pazar yerini mahallenin tek parkı ve sarsıntı toplanma yeri olan Yalnız Selvi Parkı seçilince mahalleli isyan etti. Mahalleli, parkın yok edilmemesi için nöbet tutmaya başladı.

“İNSANLARI MAĞDUR EDİYORLAR”

Mahalle sakini Battal Sarıkaya, hususla ilgili şöyle konuştu:

-Burada bulunduğumuz park, yaklaşık 3 bin 800 metre civarında bir park alanı. Hem Armağanevler mahallesinin hem de Site mahallesinin tek nefes alacağı ortak kullanım alanı.

-Ümraniye Belediyesi bir karar almaksızın, ellerinde rastgele bir evrak, meclis kararı olmaksızın park alanının kapalı Pazar alanına dönüştürülmesine yönelik bir inşaa çalışması ve toplumsal medya paylaşımları var.

-Bu biçimiyle buradaki insanları da mağdur ediyorlar. Buranın kullanımıyla ilgili olarak Ümraniye Belediyesi’ne yaklaşık 150’ye yakın imzayla müracaatlarda bulunduk.

-Pazar sabahı bu türlü oldu bittiye getirip saclarla kapatmaya çalışıyorlar. Liderle görüşmek istedik, bizimle görüşmedi.

-Başkan yardımcısıyla görüştük. ‘Burayı hangi karara nazaran yapıyorsunuz’ dedik. Rastgele bize bir evrak da ibraz edilemedi. Kaymakama gittik, dilekçemizi verdik. Dilekçemizi belediyeye ileteceklerini söylediler.

“NEFES ALABİLDİLECEĞİMİZ TEK YER BURASI”

Nazlı Kaya isimli öteki bir mahalle sakini ise, şöyle konuştu:

-Bu park bebek arabasının, engelli sandalyelerin girdiği tek park. Zira burası eksiksiz rampalı, yokuşlu bir alan aslında.

-Bizim ağaçlarımız apar topar çabucak budanma mazeretiyle kolları büsbütün yok edildi. Biz bu alan için 3 gündür nöbetteyiz. Ellerinde evrak olmadan çabucak oldu-bittiye getirmek istiyorlar. Buraya kepçe sokmak istiyorlar. Biz buna nasıl razı gelelim?

-Tek nefes alabileceğimiz yer burası. Bize burayı çok görmesinler. Burası yalnızca çocuk oyun alanı değil, birebir vakitte da ömür alanı.

-Burası bizim tek sarsıntı toplanma alanımız. Bizim diğer yerimiz yok. Bu karardan vazgeçilmesini, halktan taraf olunmasını istiyoruz. Kamu faydasıysa parkın kamu faydası her vakit daha üstündür.

“NÖBETİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Başka bir mahalleli ise şöyle konuştu:

-Burası çok geniş bir yerleşim alanına hitap eden hem toplanma yeri hem de tek yeşil alan. Bizim itirazımız katiyetle buranın park olarak kalmasıdır. Bunun dışında hiçbir şey yapılmasına müsaade veremeyeceğiz.

-Bu bahiste kararlıyız. 24 saat burada nöbetteyiz. Belediye her şeyi şu an yasadışı olarak yapmaktadır.

-Ellerinde alınmış bir meclis kararı yok. Biz buraya ağaçlarımızı kestirmek istemiyoruz dediğimizde belediyenin bizim için yaptığı tek şey buraya polis yığmak oldu. Burada ağaçların yeşilin, tabiatın güvenliği sorunu vardır. Onu da mahalleli halkı olarak koruyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir