Gazze’de ölenlerin sayısı 16 bini aştı

Gazze’deki son duruma ait açıklama yapıldı.Filistin hükümeti tarafından yapılan açıklamada “İsrail’in hücumlarında ölenlerin sayısı 349 artarak 16 bin 248 oldu. Ölenlerin 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i bayanlardan oluşuyor” sözünü kullandı.

İSRAİL: MEYYİT SAYIMIZ 82’YE ÇIKTI

İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 2 askerinin daha öldürülmesiyle toplam kaybının 82’ye çıktığını bildirdi.

Ordudan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Gazze’deki çatışmalarda 2 İsrail askeri daha öldürüldü.

İsrail ordusunun başlattığı kara saldırısının akabinde Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürülen İsrail askerlerinin sayısı 82’ye yükseldi.

KASSAM TUGAYLARI’NDAN AÇIKLAMA

Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda 10 İsrail askerinin öldürüldüğü” belirtildi.

Kassam’dan yapılan bir öbür açıklamada ise İsrail güçlerine düzenlenen iki farklı taarruzda, “8 askerden oluşan İsrail özel birliklerinin ve 6 İsrail askerinin başarılı bir formda amaç alındığı” kaydedildi.

Kassam Tugayları yayımladığı üçüncü yazılı açıklamasında, “Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda İsrail’e ilişkin 2 asker taşıyıcı aracın, 3 tankın ve 3 buldozerin Yasin 105 roketleriyle gaye alındığını” aktardı.

Başka bir açıklamada da Kassam Tugayları’nın İsrail askerlerinin kullandığı bölgedeki bir konutu bombalarla gaye aldığı ve konutun yerle bir olduğu söz edildi.

Direnişçilerin İsrail askerlerinin kurduğu mayın tarlasını patlattığı belirtilen açıklamada İsrail askerlerinin ortasında meyyit ve yaralıların olduğuna işaret edilirken, Han Yunus’ta direkt atakta 18 askerin amaç alındığı aktarıldı.

GAZZE’DE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal kıymetlerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı akın düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı

İsrail’de 7 Ekim’deki taarruzlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna nazaran, Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara ataklarında 82, Lübnan hududunda ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında birtakım hastaneleri bastı.

Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik ataklarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sonda girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas ortasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ait uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas ortasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir hür bırakıldı.

İsrail ordusu ,1 Aralık’ta “insani ara”nın bitmesinin çabucak akabinde Gazze Şeridi’ne yönelik taarruzlarına tekrar başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir