İsrail kabinesinde ‘dinleme cihazı’ krizi

İsrail’in Kanal 13 televizyonu, İsrail hükümetine bağlı Savaş Kabinesi’nde ‘sıra dışı bir olay’ yaşanmasıyla ilgili bir haber yayımladı.

Habere nazaran, tartışmalı olay, 7 Ekim’den sonra Gazze yönelik İsrail hücumlarını görüşmek üzere hükümet bünyesinde kurulan ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra Genelkurmay Lideri Herzi Halevi ile üst seviye İsrailli bakan ve güvenlik yetkililerinden oluşan Savaş Kabinesi’nde yaşandı.

Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı karargahındaki İsrail Başbakanlığı’na bağlı güvenlik vazifelileri, salona rastgele bir elektronik aygıtın yahut kayıt aygıtının girmediğinden emin olmak için Genelkurmay Lideri Halevi’nin üstünü aramak istedi.

“ÖFKELENDİ”

Haberde, Halevi’nin yaşanan olaya öfkelendiği ve salonda bulunanlara olaydan duyduğu hoşnutsuzluğu lisana getirdiği belirtildi.

Haberde görüşüne yer verilen başbakanlık kaynakları, güvenlik görevlilerine rastgele bir talimat verilmediğini söyledi ve “güvenlik vazifelilerinin oturuma katılan kimsenin yanında kayıt aygıtı olmadığından emin olmak istediklerini” aktardı.

Olayın ortaya çıkmasının akabinde yapılan yorumlarda, yaşanan durumun, Başbakan Netanyahu ile devlet bürokrasisi ortasındaki fikir ayrılıklarının bir yansıması olduğu vurgulandı.

Zaman vakit Netanyahu’nun, yargı, ordu ve istihbarat üzere devletin farklı kademelerindeki üst seviye yetkililerle uyuşmazlık İsrail basınına yansıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir