Hollywood’da büyük grev resmen bitti

ABD’de Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatkarlarının (AFTRA) iş garantisi ve maaş garantisi talebiyle başlattıkları grev, 4 ayın sonunda, sendika üyelerinin Sinema ve Televizyon Üretimcileri Birliği (AMPTP) ile varılan muahedeyi kabul etmesinin akabinde sona erdi.

SAG-AFTRA’dan yapılan açıklamada, muahedeye dair oylamanın sendika üyelerinin yüzde 38’inin iştirakiyle tamamlandığı ve yüzde 78 “evet” oyunun çıktığı belirtildi. Açıklamada, oylamaya sadece greve giden 60 bin oyuncunun değil, sendikanın 145 bin üyesinin tamamının iştirakine imkan sağlandığı kaydedildi.

SAG-AFTRA Yöneticisi Duncan Crabtree-Ireland, 3 yıllık kontrat kapsamında, sendika üyelerine yüzde 7’lik fiyat artışı yapıldığının, mukavelenin 2’nci ve 3’üncü yıllarında fiyat revizyonunun yapılacağının, oyuncuların ortaya çıkardıkları işlerin ileriki yıllarda içerik sağlayıcıları tarafından da kullanılması durumunda ek fiyat alacaklarının kararlaştırıldığını aktardı.

Crabtree-Ireland, AMPTP ile varılan muahedede, oyuncuların yapay zeka aracılığıyla üretimlerde kullanılmasına ait korkularının giderilmesinden mutlu kaldığını lisana getirdi.

SAG-AFTRA Lideri Fran Drescher de oyuncuların yapay zeka aracılığıyla üretimlerde kullanılmasının lakin oyuncunun onayıyla kabul edileceğini ve tazminatın muahede sürecinde kabul edilmediğini tabir etmişti.

AMPTP ile 8 Kasım’da varılan ve SAG-AFTRA idare şurasının yüzde 86 oyuyla onaylanan taslak mutabakat, 13 Kasım’da da sendika üyelerinin oylamasına sunulmuştu.

Sendika üyelerinin muahedeyi reddetmesi durumunda, sendika yöneticilerinin muahede masasına geri dönmesi yahut sendikanın tekrar greve gitmesi bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir