İsrail’den Hizbullah’a tehdit… Askeri harekat mesajı verdi

İsrail ordu radyosuna nazaran Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail’in kuzeyinde Lübnan hududunda yer alan belde ve yerleşim ünitelerinin temsilcileriyle görüştü.

“GÜVENLİĞİ YİNE TESİS EDECEĞİZ”

Görüşmede Gallant, “Birleşmiş Milletlerin (BM) 1701 numaralı kararı uyarınca, Hizbullah’ı Litani Irmağı’nın ötesine taşıyacak milletlerarası bir siyasi düzenleme yoluyla bölge halkının güvenliğini yine tesis edeceğiz” dedi.

“BU DÜZENLEME BAŞARISIZ OLURSA…”

Askeri harekât seçeneğini göz arkası etmeyen Gallant, “(Uluslararası siyasi düzenleme) Bu düzenleme başarısız olursa, İsrail, Hizbullah’ı sondan uzaklaştırmak için askeri manada harekete geçecek.” diye konuştu.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine nazaran, Gallant, Lübnan sonuna yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta ikamet eden ve Hizbullah ile İsrail ordusunun çatışmaları nedeniyle yerinden edilen 80 bin İsraillinin bölgede güvenlik sağlanana kadar geri gönderilmeyeceği vaadinde bulundu.

İSRAİL-HİZBULLAH ORTASINDAKİ ÇATIŞMALAR

İsrail ordusu ile Hizbullah, 8 Ekim’den bu yana sonda karşılıklı taarruzlarını sürdürüyor.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah ortasında hudut çizgisinde 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda Lübnan’da 23 sivil ve İsrail’de 4 sivil hayatını kaybetti. Ayrıyeten çatışmalarda şu ana kadar 90 Hizbullah mensubu, 1 Lübnan askeri ve 6 İsrail askeri öldü.

BMGK’nin 1701 sayılı kararı, İsrail’in Mavi Hat’ın gerisine çekilmesini ve Mavi Sınır ile Litani Irmağı ortasındaki bölgenin silahsızlandırılmasını, burada yalnızca Lübnan silahlı kuvvetleri ve UNIFIL’e ilişkin silah ve askeri araç-gerecin bulundurulmasını öngörüyor.

Litani Irmağı’nın İsrail sonuna uzaklığı yer yer 30 kilometreyi buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir